Ślub humanistyczny


Pierwszy ślub humanistyczny odbył się w Polsce w 2007 roku i od tego czasu jego popularność ciągle rośnie. Na wzór krajów Europy Zachodniej i północnej coraz więcej polskich par decyduje się na ceremonię ślubną inną niż wszystkie. Inną, bo zgodnie z założeniami, ślub humanistyczny ma się skupiać nie na kwestiach formalnych bądź religijnych, ale na osobach chcących połączyć się poprzez zawarcie małżeństwa. Jak wygląda ślub humanistyczny i czym się różni od znanych nam ceremonii cywilnych, kościelnych czy konkordatowych?

Co to takiego?

Ślub humanistyczny to ceremonia, u której podstaw nie leżą ani religia, ani prawo. Ze względu na to, że taki typ ślubów promowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, panuje przekonanie, że są one skierowane dla osób niewierzących. Nic bardziej mylnego. Ślub humanistyczny to doskonałe rozwiązanie dla par, które chcą, aby ich zaślubiny były absolutnie wyjątkowe, bo taka ceremonia od początku do końca wygląda tak, jak ustali to Para Młoda. Jeśli więc nie zależy Wam na religijnej oprawie uroczystości, a ślub cywilny wydaje się Wam zbyt formalny – właśnie humanistyczny może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Jak wygląda?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna. Dlaczego? Dlatego, że każda ceremonia wygląda inaczej. Jedynym stałym elementem wszystkich ślubów humanistycznych jest obecność mistrza ceremonii, który „udziela” parze ślubu i odgrywa rolę przewodnika w trakcie uroczystości oraz przysięgi, jaką składają sobie Państwo Młodzi. I choć jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia Pary Młodej, ceremonie humanistyczne bardzo przypominają tradycyjne zaślubiny − z tą różnicą, że Pary Młodej nie obowiązują żadne konkretne zasady: to Młodzi ustalają przebieg, miejsce i formę uroczystości, a także treść składanej sobie przysięgi. I w tej kwestii nie ma żadnych reguł, można więc odczytać fragment wiersza lub ulubionej książki, zaśpiewać albo po prostu wypowiedzieć ważne dla związku słowa i obietnice. Na przykład: Przyrzekam Ci, że będziesz mogła (mógł) się o mnie troszczyć, być obok mnie w chwilach radości i smutku, w momentach mych porażek i sukcesów. Obiecuję Ci, że będziesz mógł nosić moje ciężkie torby, piec ciasta, że będziesz obok mnie zasypiać i obok mnie się budzić.

Ile kosztuje?

Podstawowy koszt ślubu humanistycznego obejmuje wynagrodzenie mistrza ceremonii i wynosi 300−400 złotych. Mistrz ceremonii zaplanuje i poprowadzi uroczystość zgodnie ze wskazówkami Pary Młodej. Nie jest to, oczywiście, koszt jedyny. Do tej ceny należy doliczyć dekoracje oraz wynajęcie sali lub innego miejsca, w którym Para Młoda chce wziąć ślub. Ze względu na to, że każdy ślub humanistyczny odbywa się w innej lokalizacji i w inny sposób, ostateczny koszt całej uroczystości uzgadniany jest z każdą Parą indywidualnie i zależy od wielu czynników – trudno bowiem porównać cenę ślubu humanistycznego w przydomowym ogrodzie ze ślubem pod wodą, w strojach do nurkowania J

Ślub humanistyczny a tradycyjny − różnice

Główną i najważniejszą różnicą pomiędzy ślubem humanistycznym a tradycyjnym, zawieranym w kościele czy urzędzie stanu cywilnego, jest fakt braku konsekwencji prawnych wynikających z zawarcia ślubu humanistycznego. Oznacza to, że po takiej ceremonii, w świetle polskiego prawa, nie będziecie małżeństwem i w celu sformalizowania związku, tak czy inaczej, niezbędna będzie wizyta w urzędzie stanu cywilnego. Dla wielu par, które interesują się ślubem humanistycznym, jest to jego podstawowa i największa wada. Niestety, obecnie nie ma możliwości połączenia ślubu humanistycznego z faktycznym zawarciem małżeństwa, ale przykład wielu krajów pokazuje, że nie jest to niemożliwe.

Pozostałe różnice pomiędzy ślubem humanistycznym a „klasycznym” polegają już wyłącznie na przebiegu ceremonii, która jest maksymalnie spersonalizowana, więc w zasadzie każda wygląda inaczej.

Jak zorganizować ślub humanistyczny?

Jeżeli mimo wszystko zdecydujecie się na ceremonię humanistyczną, jej organizacja nie powinna stanowić problemu. Śluby humanistyczne organizowane są w Polsce przez Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, a żeby wziąć taki ślub, nie ma obowiązku przynależenia do Stowarzyszenia. Jest to organizacja humanistyczna, podobna do tych, które organizują ceremonie na całym świecie. Na rynku jest obecnie również całe mnóstwo mistrzów ceremonii, którzy mają odpowiednie certyfikaty wydane przez Stowarzyszenie i mogą pomóc Wam w przygotowaniu ślubu.

Kto może wziąć ślub humanistyczny?

Nieformalny charakter tej uroczystości sprawia, że ślub taki może wziąć każdy, niezależnie od wyznania, płci, wieku czy… stanu cywilnego. Jest to więc idealne rozwiązanie dla:

  • par, którym zależy na indywidualnym charakterze ceremonii, ale nie przeszkadza im brak skutków prawnych
  • par, które z powodów religijnych nie mogą wziąć tradycyjnego ślubu
  • par homoseksualnych
  • par, które ze względu na brak przynależności do religii nie chcą ślubu kościelnego, a zależy im na uroczystej oprawie.

Śluby humanistyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Główną przyczyną jest fakt, że Pary, które chcą pobrać się w mniej formalnej niż kościół czy urząd lokalizacji, napotykają na mnóstwo problemów organizacyjnych, a w niektórych miejscach organizacja ślubu plenerowego jest zwyczajnie niemożliwa. Jeśli więc nie macie nic przeciwko temu, żeby po ceremonii humanistycznej podpisać dokumenty w urzędzie, ślub humanistyczny może być dla Was fantastycznym, wyjątkowym doświadczeniem. W innym przypadku pozostaje tradycyjna i, jak na razie, jedyna możliwość, czyli ślub – w kościele lub urzędzie.

tekst: Aleksandra Łańcucka