5 sprawdzonych sposobów na dekorację stołów weselnych

Świeże kwiaty i świece to najpopularniejsze elementy wystroju stołów weselnych.

Ozdoba stołów weselnych to często jedna z największych pozycji w budżecie dekoracji i drugi najważniejszy element przystrojenia sali weselnej – zaraz po dekoracji stołu Pary Młodej. Panny Młode z ogromną pieczołowitością podchodzą do planowania wystroju – poza nielicznymi wyjątkami, którym odpowiadają „jakieś” kwiatki ustawione na stole. Wraz z planowaniem pojawiają się pytania: wysokie czy też niskie kompozycje, a jak zgrać ilość potraw na stołach z ozdobami… Pomocne tutaj będzie nasze zestawienie pięknych i sprawdzonych dekoracji stołów weselnych.

Na stole kwietny ma wianek

Wspaniałym sposobem na połączeniem świec i kwiatów są szklane lampiony ze świecami otoczone wiankami ze świeżych kwiatów. Świece zapewniają piękne, ciepłe światło, tworząc przytulną atmosferę przy stole. Kolor świec może dodatkowo podkreślić barwę przewodnią wesela. Wianki z kwiatów z kolei są nie tylko piękne, ale i uniwersalne. Odpowiedni dobór roślin wpływa na styl dekoracji. Wianki skomponowane z ozdobnych liści, pnączy i gałązek wpiszą się idealnie w modną estetykę botaniczną. Jeśli zaś użyjemy słoneczników, dalii i zbóż, uzyskamy sielski, folkowy efekt. Decydując się natomiast na same kwiaty, jak eustomy lub róże, nadamy wiankom romantyczny, elegancki wygląd. Nie tylko barwa świec, ale i kompozycja wianków pozwala nam podkreślić kolory przewodnie przyjęcia. Dodatkową ozdobą mogą być wstążki, taśmy bądź sznureczki, którymi możemy udekorować sam lampion.

Taki typ dekoracji jest bardzo praktyczny, ponieważ możemy go dostosować do ilości miejsca na stołach weselnych. Jeśli przestrzeni jest pod dostatkiem, na stołach znajduje się tylko nakrycie – możemy wtedy lampiony wraz z obfitymi wiankami ustawić bezpośrednio na stołach. Natomiast gdy na naszych stołach poza nakryciem pojawiają się też liczne półmiski z przekąskami, wtedy lepiej sprawdzą się kompozycje ułożone na niewielkim podwyższeniu. Efekt taki uzyskamy, stawiając lampiony na podstawkach o szklanych nóżkach.

Mierz wysoko

Ogromne wrażenie na gościach zawsze robią wysokie ozdoby kwiatowe stołów. Obfite kompozycje ułożone na wysokich wazonach czy kandelabrach na długo pozostają w pamięci weselników. Dekoracje takie najpiękniej prezentują się w wysokich pomieszczeniach, w salach balowych. W niższych, kameralnych przestrzeniach mogą przytłaczać i wyglądać wprost groteskowo. Wysokie struktury kwiatowe najlepiej sprawdzają się w stylu klasycznym, pałacowym lub glamour. Często dodatkową ozdobą takich konstrukcji są sznury kryształków lub korali spływające pomiędzy kwiatami, mogą one nawiązywać do stylistyki lat 20. i art déco. Wyjątkowym dodatkiem są także wplecione pomiędzy kwiaty pióra. Najpiękniej zaprezentują się pawie i strusie; jeżeli kompozycje będą w ciemniejszych barwach, wyjątkowo wyglądać będą też bażancie, w szczególności jeśli przyjęcie odbędzie się w pałacyku myśliwskim.

Ogromną zaletą wysokich kompozycji jest pozostawienie dużej ilości miejsca na stołach oraz nieutrudnianie kontaktu wzrokowego gościom. Dzieje się tak dlatego, że główna konstrukcja kwiatowa znajduje się wysoko, ponad głowami biesiadujących, którzy mają wtedy komfort rozmowy. Dodatkowo zyskujemy na stole miejsce na ustawienie świec, które pięknie podświetlają kwiaty.

Częstą wątpliwością Panien Młodych jest kwestia stabilności wysokich dekoracji. Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ dobrze skonstruowana, wyważona kompozycja jest niewywrotna i bezpieczna.

Bukietowo

Nie bez przyczyny kwiatowe dekoracje stołów weselnych popularnie określa się słowem bukiety. To najbardziej klasyczna forma ułożenia kwiatów w szklanych wazonach, kamionkowych naczyniach czy ceramicznych pojemnikach. Bukiety najpiękniej prezentują się na okrągłych stołach o dużej średnicy. Przy węższych obfite konstrukcje kwiatowe mogą utrudniać gościom kontakt wzrokowy.

Odpowiedni dobór kwiatów oraz naczyń, w których je układamy, definiuje styl tych kompozycji. Układając rumianki, cynie i róże ogrodowe w kamionkowych misach czy dzbankach, stworzymy konstrukcje o charakterze sielskim, folkowym, natomiast komponując kwiaty w wazonach-słojach, otrzymamy bukiety inspirowane stylem boho. Metoda rozmieszczenia kwiatów w takich bukietach również ma wpływ na ich styl. Układając rośliny w sposób bardziej regularny, uzyskamy kształt półkuli o charakterze klasycznym i eleganckim, jeśli zaś połączymy kwiaty i zieleń o różnych strukturach oraz długościach, stworzymy lekko nieregularne, asymetryczne kompozycje odpowiadające ogrodowym, dzikim inspiracjom.

Kompania kwiatów

W grupie raźniej, czemu więc jedna kompozycja ma być lepsza od kilku drobniejszych!? Zestawy kilku dekoracji to stosunkowo nowy trend, który pokochały Panny Młode. Stylistyka ta świetnie się sprawdza na stołach podłużnych, na których przystrojenia rozstawiamy wzdłuż osi. Rozmieszczone gęsto – stworzą efekt kwietnego bieżnika. Na okrągłych stołach konstrukcje kwiatowe ustawiamy centralnie. Najpiękniej prezentują się zestawy drobnych wazoników, niższych i wyższych, dzięki czemu uzyskujemy zróżnicowaną kompozycją. Pomiędzy wazonikami możemy także ustawić świeczniki, które rozświetlą kompozycję. Jeśli flakoniki zamienimy na słoiczki i buteleczki, możemy śmiało kombinować ze stylem boho oraz folkowym. W takich aranżacjach sprawdzą się nawet metalowe puszki, które staną się uroczymi wazonikami, jeśli ozdobimy je wstążeczkami lub pomalujemy na pastelowe kolory. Gdy zamiast klasycznego szkła wybierzemy stare butelki aptekarskie, możemy stworzyć piękną tematyczną stylizację o  charakterze vintage.

Do zestawów najlepiej dobierać rośliny o zróżnicowanej formie, np. piwonie o dużych kwiatach oraz drobne rumianki. Dobrym dopełnieniem kwiatów będzie zróżnicowana ozdobna zieleń, np. eukaliptus, owies, a także trwały ruskus.

Troszkę wyżej

Najlepszym rozwiązaniem dla par, które chcą udekorować stoły gości kompozycjami niezbyt niskimi, nieleżącymi bezpośrednio na stołach, a jednocześnie zamierzają uniknąć wysokich kompozycji, są kwiaty ułożone na lekkim podwyższeniu, czyli na naczyniach z nóżką. Sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju szklane patery oraz metalowe misy. Na odpowiednio dobranych naczyniach możemy stworzyć wyjątkowe konstrukcje podkreślające piękno kwiatów. Najlepiej prezentują się dekoracje stworzone z połączenia kilku gatunków kwiatów w kolorach przewodnich wesela. Sprawdzą się tu zarówno romantyczne pastele, jak i połączenia intensywnych kolorów. Kwiaty mogą być ułożone w kształt półkuli, w sposób bardziej zharmonizowany, regularny – wtedy uzyskami bardziej klasyczne kompozycje, które dobrze zaprezentują się w otoczeniu eleganckich świeczników. Możemy także zaczerpnąć inspirację z samej natury i ułożyć przestrzenne, nieregularne kompozycje inspirowane ogrodową dzikością – one również są niesamowicie romantyczne. W takich dekoracjach główną rolę odgrywają kwiaty, a ich niebanalnymi towarzyszami mogą być kwitnące gałązki czy pnącza.

Zaletą takich struktur jest to, iż wystarczy im niewielka przestrzeń na stołach zastawionych przekąskami. Dzięki podwyższeniu, kwiaty są zdecydowanie bardziej widoczne, a przy tym nie przeszkadzają gościom w konwersacji.

Niezależnie od stylu przyjęcia dekoracje powinny korespondować z charakterem wybranej sali weselnej oraz z nakryciem stołów. Nie osiągniemy, niestety, wymarzonego efektu, gdy kwiaty i świece walczą o miejsce na stole z rozbudowanymi przystawkami czy butlami napojów gazowanych. Niskie wnętrze nie zmieni się w pałacową przestrzeń, jeśli wstawimy do niego wysokie dekoracje, a z sali balowej w pałacu nie zrobimy weselnej stodoły, dekorując stoły kwiatami i zbożami. Niezmienne jest jednak to, że piękne, odpowiednio zaprojektowane kompozycje kwiatowe zmienią salę weselną w wymarzoną przestrzeń. Wydobędą jej urok i styl oraz na długo pozostaną w pamięci wyśmienicie bawiących się gości.

 

Tekst i zdjęcia : Martyna Augustynowicz/Muscari