Apetyt na SEX

To, co jesz, może mieć korzystny wpływ na twoją aktywność seksualną. Ale uważaj, ponieważ z drugiej strony objadanie się, nadwaga i otyłość mają wpływ na jej osłabienie.

Otyłość a SEKSUALNOŚĆ 

Otyłość może prowadzić do problemów seksualnych wtedy, gdy towarzyszą jej zaburzenia hormonalne, cukrzyca, zaburzenia krążenia. Może wiązać się również z osłabieniem wrażliwości dotykowej! Nadmierna masa ciała prowadząca do braku akceptacji siebie może powodować, że będziesz unikać kontaktów seksualnych.
Otyłość u kobiet często związana jest z hiperandrogenizmem, czyli nadmiernym wydzielaniem androgenów (tzw. hormonów męskich). Leczenie hiperandrogenizmu obniżeniem masy ciała poprawia jakość życia seksualnego i zwiększa samoakceptację. Duńskie badania wykazały, że u otyłych mężczyzn trzykrotnie wzrasta ryzyko zaburzeń erekcji. Im grubszy mężczyzna, tym ma niższe stężenie testosteronu, im mniej tego hormonu, tym więcej tkanki tłuszczowej zwłaszcza w okolicach brzucha. Otyłość często prowadzi do zaburzeń krążenia, oznacza większe ryzyko miażdżycy. Jest to istotne szczególnie u mężczyzn, ponieważ zmiany w naczyniach są podłożem zaburzeń erekcji – zwężenie naczyń członka oznacza zmniejszenie dopływu krwi do ciał jamistych, co jest konieczne do wystąpienia wzwodu.

 

Poprawa sprawności seksualnej występuje już po zrzuceniu 10 proc. wyjściowej masy ciała

Leczenie nadwagi ma korzystny wpływ na zdrowie seksualne. Na poprawę dysfunkcji seksualnych wpłynie również zwiększenie aktywności fizycznej, zdrowa i zbilansowana dieta. Warto w tym celu zgłosić się do dietetyka.

Seks-składniki

Niektóre składniki z diety mogą poprawić twoje życie intymne. Wpływają na ochronę naczyń, poprawę krążenia, lepsze ukrwienie narządów płciowych, które stają się wrażliwsze, a to z kolei oznacza większą przyjemność z seksu, dzięki czemu łatwiej też osiąga się orgazm.

Jakich produktów unikać?
Po pierwsze musisz pamiętać, że niekorzystnie na funkcje seksualne wpływa nadmiar kalorii oraz dieta obfita w tłuszcze zwierzęce, a także w produkty prowadzące do szybkiego wzrostu stężenia glukozy we krwi. Dlatego unikaj jedzenia typu fast-food, tłustych potraw i mięs, śmietany, pełnotłustych serów, słodyczy i słodzonych napojów, słodkich wypieków. Zawierają nasycone kwasy tłuszczowe i szkodliwe kwasy tłuszczowe trans podnoszące poziom tzw. „złego cholesterolu” zatykającego naczynia krwionośne i utrudniającego właściwe ukrwienie narządów płciowych, wpływając na przyjemność, jaką czerpiesz z seksu.
Udane życie seksualne sprzyja zdrowiu oraz świadczy o tym, że po prostu jesteśmy zdrowi, sprawia, że czujemy się dobrze w relacji partnerskiej i społecznej. Dlatego zadbaj o swoją dietę, aby móc cieszyć się seksem.

TEKST: Sylwia Leszczyńska dietetyk kliniczny, psychodietetyk, ZDJĘCIA: Photogenica