Bukiet ślubny w 5 krokach! Kwiaty & Miut

Trendy ślubne zmieniają się właściwie co roku – miejsce, charakter uroczystości, dodatki czy fasony sukni. Panna Młoda może welon zamienić na wianek, ale jedno, co nie zmienia się nigdy, to obowiązkowy bukiet ślubny.

Kiedyś to mężczyzna w dniu ślubu wręczał przyszłej żonie kwiaty. Na szczęście czasy się zmieniły i bukiet ślubny to wybór Panny Młodej, bo w końcu to jej kwiaty towarzyszą podczas całej uroczystości.

Bukiet ślubny – jak się do niego zabrać?

Przede wszystkim wiązanka ślubna ma wyrażać Twój charakter. Najpiękniejsze bukiety Panien Młodych to te, które powstają z ulubionych kwiatów. Zastanów się, które z nich podobają Ci się najbardziej, które przywołują miłe wspomnienia z dzieciństwa, podróży, a może z pierwszej randki z przyszłym mężem?

Jeśli nie masz ulubionych kwiatów, inspiracji do bukietu szukaj wszędzie! Rób zdjęcia, przeglądaj strony internetowe z kwiatami, zaglądaj do ogrodów i kwiaciarni. Jeżeli nie znasz nazwy jakiegoś kwiatka, na pewno zna ją florysta. Postaw na indywidualność – niech bukiet ślubny będzie w 100% Twój. Przychodzenie ze zdjęciem ślubnym hollywoodzkiej gwiazdy to obciach i może skończyć się tak jak z wizytą u fryzjera – taki bukiet nigdy nie będzie wyglądał identycznie, więc może czekać Cię rozczarowanie.

Postaw na kwiaty sezonowe

Najlepiej wybierać kwiaty sezonowe dostępne w danej porze roku – to zagwarantuje, że będą one świeże i trwałe, a także tańsze. Bukiet z piwonii zimą może kosztować niebotyczną kwotę, ale jest to możliwe. W dobie kwiatowej globalizacji dobra kwiaciarnia jest w stanie sprowadzić najróżniejsze kwiaty z całego świata, od egzotycznych roślin po piwonie, nawet jeśli Twój ślub odbywa się w styczniu. Zatem jeżeli nie masz zaplanowanego budżetu − niech nie ogranicza Cię nic!

Najlepiej wybrać wiele gatunków kwiatów, a także uwzględnić klimat wesela. Jeśli Wasz ślub będzie w aurze rustykalnej, idealnym dopełnieniem staną się kłosy zboża, anemony albo maki.

Kolorystyka

Kto powiedział, że kolory kwiatów muszą pasować do barwy butów? Kolorystyka może korespondować z oprawą ślubu, jednak nie musi. Pamiętaj, że bukiet to nie tylko kwiaty, ale również wstążki, których kolor można dopasować do garderoby, bez dobierania na siłę kolorów kwiatów. Unikaj farbowanych roślin – są nienaturalne i passé, a dodatkowo mogą pobrudzić suknię.

Jeśli chcesz być na czasie, koniecznie sprawdź, jakie są preferencje kolorystyczne. W tym roku to pastelowe odcienie różu i błękitu, ale w światowych trendach ślubnych obecne były kolory pomarańczowy, łososiowy, a nawet żółty – to trudna kolorystyka, lecz pogodna i bardzo wdzięczna. W doborze kolorów kwiatów nie ma zasad. Ważne, aby w bukiecie dopełniały się nawzajem – jeśli zamawiasz bukiet z piwonii o żółtych środkach, warto ten kolor powtórzyć w innej roślinie lub kolorze wstążki.

Dobór kolorów to trudna sztuka, więc jeśli nie czujesz się na siłach, pomocne będzie koło barw, które wskazuje, jakich kolorów ze sobą nie łączyć. Bezpieczna kolorystyka, która zawsze się sprawdza, to biel i pastele, albo po prostu Twoje ulubione kolory. Jeśli kochasz czerwony, nie wahaj się i zamów bukiet z ogrodowych róż.

 Kwiatowe przypinki i bukiety dla druhen

Bukiet ślubny dyktuje wygląd kwiatowej przypinki Pana Młodego, drużby i bukietów druhen. Pan Młody powinien iść do ślubu z przypinką zawierającą najważniejsze elementy bukietu ślubnego Panny Młodej – zieleni i głównego kwiatu. Przypinka nie może być za duża, bo wygląda nieproporcjonalnie – dobra wielkość to taka, która nie przekraczająca klapy marynarki. Wykończenie przypinki można dopasować do koloru garnituru. Przypinki dla drużby powinny być mniejsze niż Pana Młodego lub wykonane z mniejszej ilości kwiatów. Pamiętajcie, że butonierka to niewielkie nacięcie w klapie marynarki, a nie przypinka z kwiatami!

Bukiety dla druhen powinny być symboliczne – można wykorzystać jeden główny kwiat z wiązanki Panny Młodej albo zrobić je na zasadzie kontrastu, np. tylko z jednego gatunku kwiatów lub z samych zielonych roślin.

Kształty

Z bukietem jak ze ślubną suknią – tak jak przy wyborze fasonu zastanawiasz się, który najlepiej podkreśli Twoje atuty lub ukryje mankamenty sylwetki, tak tym samym kryterium możesz kierować się przy wyborze kształtu bukietu. Dobrze dobrany do sylwetki podkreśli suknię, optycznie wyszczupli czy odwróci uwagę od niedoskonałości. Jeżeli jesteś niska i drobna wybierz biedermeier i snopek. Tęższe Panny Młode powinny unikać kulistych kształtów bukietów, za to mogą poszaleć i wybrać większe i bardziej obfite bukiety (kalifornia, snopek wielogatunkowy). Dla wysokich i szczupłych Panien każdy kształt bukietu jest dobry, ale najbardziej imponująco zaprezentuje się kaskadowy. Pamiętaj, że gatunki wybranych przez ciebie kwiatów na pewno podyktują kształt wiązanki, ponieważ nie wszystkie da się odpowiednio ułożyć. Dobry florysta doradzi ułożenie bukietu.

Kwiaciarnia

Warto skorzystać ze sprawdzonej kwiaciarni, a przede wszystkim z takiej, która często przygotowuje bukiety ślubne. Sprawdźcie zdjęcia na stronie internetowej lub poproście o portfolio. Bukiety ślubne to realizacje, którymi każdy chce się pochwalić! Wymarzony bukiet ślubny w rozsądnej cenie wykona z pewnością kwiaciarnia, która w swojej ofercie ma wiele gatunków kwiatów lub może je zamówić. Jeżeli nie znacie kwiaciarni, świeżość dostępnych kwiatów możecie sprawdzić, zamawiając wcześniej bukiet np. na imieniny babci.

 Bukiet ślubny w 5 krokach

 1. Szukaj inspiracji.

W komputerze stwórz folder „Mój bukiet”. Zapisuj w nim zdjęcia bukietów i kwiatów, które Ci się podobają. Rób foty na spacerze, przeglądaj Internet, a nawet stare rodzinne albumy! Z folderem przyjdź do kwiaciarni – ułatwisz floryście zadanie.

 2. Znajdź kwiaciarnię

Jeśli nie masz ulubionej, wybierz tę z polecenia lub sprawdź sama, zamawiając dużo wcześniej bukiet na dowolną okazję. Po bukiecie można ocenić asortyment i trwałość kwiatów. Zapytaj o zdjęcia realizacji ślubnych.

 3. Wybierz kwiaty

Pamiętaj, że najlepiej wybierać kwiaty sezonowe. Jeżeli planujesz ślub zimą, zapytaj w kwiaciarni, czy będą w stanie w tym czasie sprowadzić wybrane przez Ciebie kwiaty. Dobra kwiaciarnia zaproponuje najlepsze rozwiązanie dla Ciebie lub zastąpi kwiaty podobnymi gatunkami albo kolorystyką.

 4. Wybierz kształt

Dopasowany do sukni, Twojego gustu czy sylwetki kształt nie zawsze idzie w parze z rodzajem wybranych kwiatów. Nie wszystkie da się ułożyć w odpowiedni sposób. Na przykład piwonie nie nadają się do snopka. Pamiętaj, aby zapytać o to w kwiaciarni.

 5. Zamów

Pamiętaj, że bardzo często wybrane gatunki kwiatów determinują cenę. Rośliny sezonowe będą zawsze tańsze niż sprowadzane na zamówienie. Zamawiając bukiet, określ datę i godzinę odbioru – w sezonie ślubnym (maj – sierpień) to bardzo ważna informacja dla kwiaciarni. Bukiet może odebrać świadek lub ktoś z rodziny.

Tekst: Łukasz Marcinkowski, Radosław Berent www.kwiatyimiut.pl

Zdjęcia: Radosław Berent

Rysunki: Agata Marszałek