Dzieci na weselu

Ślub i wesele to bez wątpienia jedne z najbardziej rodzinnych wydarzeń. Niezależnie od tego, jak duże będzie Wasze przyjęcie i jak wielu gościom planujecie wysłać zaproszenia, z pewnością rozważacie również zaproszenie najmłodszych członków rodziny. Wesele z udziałem dzieci nie jest sprawą prostą, ale dobra jego organizacja i odpowiednie przygotowanie sprawią, że zarówno duzi, jak i mali goście spędzą niezapomniany wieczór. Od czego zacząć?

Zapraszać czy nie?

Na początek warto zadać sobie takie właśnie pytanie. W niektórych rodzinach dzieci jest mało lub są w wieku nieodpowiednim do całonocnych imprez. W innych – maluchów skorych do zabawy z dorosłymi jest dużo. Niezależnie od tego, zastanówcie się, czy charakter Waszego wesela będzie właściwy dla maluchów i czy jesteście w stanie zorganizować uroczystość tak, żeby najmłodsi goście nie plątali się bez celu dorosłym pod nogami i mieli również okazję do zabawy. Tradycyjnie, na uroczystości ślubne zapraszane są całe rodziny, ale jeśli nie jesteście zwolennikami takiego rozwiązania – nie macie obowiązku tak robić.

 

Zaproszenia

W przypadku, gdy zdecydujecie się na zaproszenie maluchów, warto zaznaczyć to na zaproszeniach, podobnie jak w odwrotnej sytuacji – goście będą mogli wcześniej zaplanować dodatkową opiekę dla dzieci lub przygotować je na tak wielkie wydarzenie. Najmłodsi członkowie rodziny – niemowlęta i bardzo małe dzieci – raczej powinny zostać w domu. One nie zapamiętają wesela, a hałas i tłum będą dla nich wyłącznie męczące.

Jeśli już zdecydujecie się na udział dzieci w uroczystościach weselnych, koniecznie zadbajcie o dostosowanie, choć w niewielkim stopniu, imprezy do możliwości i wieku dzieci. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

 

Stolik

Na początek należy zadbać o to, żeby najmłodsi goście weselni mieli specjalnie dla nich przygotowany stół, przy którym usiądą razem z rówieśnikami. Idealne rozwiązanie to ustawienie niedaleko stołu dla dorosłych niewielkiego stolika i krzesełek dla maluchów. Mimo że dzieci uwielbiają uczestniczyć w przyjęciach ze swoimi rodzicami, to po dłuższym czasie spędzonym na słuchaniu ich rozmów staną się znudzone i zmęczone – latorośle najlepiej będą się bawić we własnym gronie. Świetnym pomysłem jest przystrojenie stolika gadżetami i ozdobami, którymi dzieciaki będą zachwycone. Możecie też ułożyć przy nakryciach drobne upominki lub słodycze.

 

Menu

Maluchy zazwyczaj nie są wielbicielami tatara ani pieczonego prosięcia, dlatego warto zapytać organizatorów przyjęcia weselnego o możliwość przygotowania menu przeznaczonego specjalnie dla dzieci. Potrawy dla maluchów powinny być znacznie mniej wyszukane, prostsze i lżejsze od tych, które zaserwujemy dorosłym gościom. Znakomitym rozwiązaniem będą: rosół z kluseczkami i uwielbiane przez dzieci frytki (w zdrowszym domowym wydaniu), prosto przyrządzony kurczak lub pulpeciki. Warto również zadbać o to, żeby potrawy dla dzieci były ładnie podane i w miarę możliwości niebrudzące – w przypadku dzieci jedzenie dość często ląduje na ich ubraniu, dlatego lepiej uniknąć podczas wesela fruwającego dookoła dziecięcego stolika sosu z pieczeni. Oczywiście, poza daniami głównymi na dziecięcym stole powinny znaleźć się przekąski i owoce oraz napoje – lepiej zrezygnować ze słodkich, gazowanych na rzecz naturalnych soków.

Opieka

Niewątpliwie jedną z najważniejszych kwestii na weselu, na którym bawić się będą dzieci, jest zaplanowanie odpowiedniej dla nich opieki. Dorośli goście, zwłaszcza w późniejszych godzinach trwania imprezy, będą zajęci sobą – z pewnością nieraz byliście świadkami zmęczonych i znudzonych dzieci kręcących się bez celu pomiędzy tańczącymi dorosłymi gośćmi. Jak uniknąć takiej sytuacji? Pomyśleć o wykwalifikowanej opiece dla dzieci. Może to być profesjonalny animator, niania bądź po prostu zaprzyjaźniona osoba lubiąca i umiejąca zająć się dziećmi. Najważniejsze, żeby maluchy były pod opieką kogoś dorosłego przez cały wieczór.

 

Zabawy

Dorosłym gościom wystarczy własne towarzystwo, alkohol i muzyka – młodsi są nieco bardziej wymagający i konieczne będzie zaplanowanie specjalnie dla nich dodatkowych atrakcji. Maluchy oczywiście nie będą bawić się z resztą gości przez całą noc, więc do zagospodarowania pozostanie tylko kilka najwcześniejszych godzin wesela. Idealnym rozwiązaniem byłoby wygospodarowanie dla dzieci osobnego pomieszczenia – małej sali zabaw, w której odbywać się będzie „osobna” impreza, wraz z dopasowaną dla dzieci muzyką i atrakcjami. Nie na każdym weselu jest to możliwe, dlatego warto zadbać, żeby dzieciaki miały się czymś zająć. Jeżeli macie możliwość zatrudnienia profesjonalnego animatora, to on zorganizuje atrakcje dla dzieci, jeśli jednak nie – pomyślcie o stoliku do rysowania, grach planszowych lub zabawach dla maluchów.

Nocleg

Bardzo ważną kwestią jest udostępnienie dla dzieci osobnego, w miarę możliwości wyciszonego pomieszczenia. Maluchy dość szybko się zmęczą i będą chciały się położyć spać. Jeżeli nie planujecie organizowania noclegów dla gości, takie pomieszczenie będzie konieczne – mali goście położą się wtedy spokojnie spać, podczas gdy rodzice będą mogli bawić się dalej.

Tekst : Aleksandra Łańcucka

Zdjęcia : Can Stock Photo