Idealni małżonkowie XXI wieku

Jeszcze pod koniec lat 90. ubiegłego wieku układ sił w małżeńskim stadle był prosty i niezmienny. Ona opiekowała się domem, wychowywała dzieci, czasem pracowała, choć częściej spotkać można było żony – opiekunki domowego ogniska.

On dużo pracował, żeby zarobić na rodzinę, stereotypowo spędzając czas z kolegami na piwie czy oglądając mecz w telewizji. Niezależnie od tego, jak dziś oceniamy taki podział ról w związku, z pewnością przyznacie, że był nie tylko akceptowany, ale nie budził też zdziwienia, które wywołuje z pewnością dziś. A jak sytuacja wygląda teraz? Czy istnieje idealna żona i perfekcyjny mąż na miarę XXI wieku?

Ona

Dzięki zmianom, jakie na przestrzeni ostatnich lat zaszły w kulturze zachodniej, kobiety mają zdecydowanie większą możliwość realizowania siebie, własnych planów – mogą pokierować swoim życiem tak, jak tego chcą, nie oglądając się tak bardzo jak kiedyś na tradycję. Wciąż jednak wiele kobiet decyduje się na status żony i matki. Chociaż role te różnią się od swoich odpowiedników sprzed lat, a realizować je jest zdecydowanie łatwiej niż kiedyś, nie oznacza to, że stać się żoną idealną w nowoczesnym świecie jest prosto.

Dzieci

Naturalnie, idealna żona to wciąż żona, która nie tylko ma dzieci, ale również spędza z nimi dużo czasu, pracuje nad ich rozwojem, dba, by miały szansę na świetlaną przyszłość, i zna wszystkie modne metody wychowawcze. W XXI wieku nie jest łatwo być matką – zewsząd atakują nas poradniki, gazety i strony internetowe, na których mnóstwo, często wykluczających się wzajemnie, porad i mądrości. Trudno jest wybrać tę jedyną, właściwą drogę, dlatego współczesna żona i matka zadanie ma skomplikowane, tym bardziej że…

Praca

…idealna żona w XXI wieku musi też realizować się zawodowo. Optymalnym rozwiązaniem jest, oczywiście, praca, która sprawia jej radość, gwarantuje spełnienie i, rzecz jasna, spore zarobki. To połączenie z pewnością jest marzeniem wielu nowoczesnych kobiet, ale, niestety, wiąże się również z małą ilością wolnego czasu, zmęczeniem i stresem. Na szczęście, idealna żona umie radzić sobie z takimi problemami i dzielnie łączy rolę matki z ważnym stanowiskiem w dużej, zagranicznej firmie.

Dom

Po pracy idealna żona – czy to w XIX, czy w XXI wieku – zadanie ma jedno. Dbać o to, żeby wspólna przestrzeń była przyjazna, ciepła i komfortowa. Oczywiście, również wysprzątana i pachnąca domowymi specjałami, z poukładanymi i wyprasowanymi mężowskimi i dziecięcymi ubraniami. Na szczęście, współczesna żona idealna ma do pomocy szereg znakomitych rozwiązań technicznych, jak choćby zmywarka, łatwiej jest jej więc utrzymać dom na idealnym poziomie.

Pasje

Kim byłaby współczesna żona bez pasji i samorealizacji? Dzięki wspomnianym wyżej zmianom kulturowym, obecnie kobiety mają niemalże obowiązek korzystania z życia pełnymi garściami, dlatego idealna żona XXI wieku chodzi na fitness, jeździ na nartach, szydełkuje, czyta literaturę klasyczną, a wieczorami studiuje zagadnienia fizyki kwantowej. Nie do pomyślenia jest, żeby zajmowała się wyłącznie mężem i dziećmi – musi koniecznie mieć swój fascynujący świat, o którym może opowiadać małżonkowi i koleżankom z pracy.Poza wszystkim idealna żona jest zawsze zadbana, uśmiechnięta i zalotna. Ma siłę i czas na adorowanie małżonka, jest zawsze gotowa na eleganckie przyjęcia czy wyjście do kina, w wolnej chwili planuje rodzinne wakacje, a wieczorami służy radą i zrozumieniem, gdyż…

On

Współczesny mąż idealny to nie tylko dzielny i niestrudzony żywiciel rodziny. To również zaangażowany w wychowywanie dzieci ojciec, wrażliwy i kochający małżonek, dobry przyjaciel, abstynent i domator. Ze względu na zmieniające się role w małżeństwie, w XXI wieku mąż idealny łączy w sobie cechy głowy rodziny, opiekuna i partnera. Myślicie, że to kobietom trudniej jest sprostać współczesnym wymaganiom? Niekoniecznie…

Dzieci

Jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu rola ojca sprowadzała się wyłącznie do niedzielnych spacerów, pomocy w odrabianiu lekcji i wieczornego czytania bajek. Dziś idealny mąż i ojciec rezygnuje z pracy, żeby opiekować się niemowlęciem, uczestniczy w życiu dziecka, jest nie tylko zaangażowany i odpowiedzialny, z biegiem lat staje się najlepszym przyjacielem swojej latorośli, stanowi dla niej wzór, nigdy nie zawodzi. Idealny mąż zawsze znajdzie czas, żeby pomóc żonie, a nawet wyręczyć ją w codziennej opiece nad dzieckiem.

Praca

Ten punkt pozostaje od wieków niezmienny. Niezależnie od tego, czy żona pracuje, czy też nie, idealny mąż pracować musi. Musi mieć pracę dobrą, stabilną i dobrze płatną, ale też taką, która nie pochłania go bez reszty i pozostawia miejsce na rodzinę, przyjaciół oraz ciekawe hobby. W XXI wieku jednak zmieniło się jedno – idealny mąż kończy pracę punkt 17.00 i wraca na łono rodziny, gdzie dzielnie wspiera swoją małżonkę we wszystkich domowych zadaniach i obowiązkach.

Dom

Tu z kolei zmieniło się najwięcej. W XXI wieku idealnym mężem jest ten mężczyzna, który nie tylko dobrze zarabia i opiekuje się dziećmi. To przede wszystkim mężczyzna, którego nie trzeba tygodniami prosić o wyrzucenie śmieci, naczynia zmywa z własnej inicjatywy, potrafi świetnie gotować, lubi sprzątać, a w wolny dzień z radością dzieli się obowiązkami z żoną, robi zakupy i z uśmiechem na ustach podaje swojej drugiej połówce śniadanie do łóżka. Małżeństwo i wspólny dom rozumie dosłownie i już od dawna nie pamięta o tradycyjnym podziale ról społecznych.

Pasje

Zapomnijcie o wieczorach spędzanych przed telewizorem i piwem z kumplami. Współczesny idealny mąż wolny czas spędza na inwestowaniu w siebie. Uwielbia każdy rodzaj sportu, podróże (oczywiście z rodziną), gotuje dietetyczne dania, bawi się godzinami z dziećmi, a resztę czasu spędza na zastanawianiu się nad tym, jak uszczęśliwić małżonkę. Idealny mąż dba o siebie – kontroluje wagę, pilnuje diety, świetnie wygląda i kilka razy w tygodniu odwiedza siłownię. Wieczorami, oczywiście, czyta mądre książki i rozmawia z żoną.

Życie

Naturalnie, powyższy tekst należy traktować z przymrużeniem oka, chociaż przyznacie z pewnością, że nasza rzeczywistość właśnie tak kreuje współczesne małżeństwa. Idealne musi być wszystko: rodzicielstwo, ciało, związki i praca, a pędzący naprzód świat wcale nam tego nie ułatwia.  Nie dajmy się zwariować. Kluczem do bycia idealną żoną i perfekcyjnym mężem, niezależnie od wieku, kontynentu czy kultury, jest jedna, ogólnie znana i już nieco niedoceniana prawda: bądźmy sobą. Każdy z nas potrzebuje w życiu we dwoje czego innego. Wspólnie wybierzcie własną, niepowtarzalną drogę i podążajcie nią niezależnie od mody, trendów czy też opinii innych.

Idealna żona i idealny mąż

Jakąkolwiek drogę wybierzesz dla siebie: rodzicielstwo, karierę czy realizację marzeń – zawsze pamiętaj o tym, że idziesz przez życie z drugim człowiekiem. Dbaj o jego potrzeby tak samo jak o własne, doceniaj, kochaj i szanuj. I chociaż w związku niezwykle ważne jest respektowanie prawa drugiej osoby do własnej przestrzeni, pamiętaj też o wspólnych chwilach, dzieleniu się najważniejszymi sprawami. Zapomnij o tradycyjnym czy akurat modnym podziale ról – ustalcie własne role, takie, które odpowiadać będą Wam, a nie Waszemu otoczeniu.

TEKST: Aleksandra Łańcucka