Jak uniknąć ukrytych kosztów ślubu?

Nic nie ma prawa Was zaskoczyć. W Excelu macie rozpisane w tabelkach ceny, koszty, opłaty, a także upusty. Dokładnie wiecie, ile wydacie na swój ślub oraz wesele i jesteście przekonani, że macie doskonale zaplanowany budżet.

Niestety, musimy Was rozczarować. Nawet na tak wytrawnych ekonomistów jak Wy czają się niespodziewane wydatki i zaskakujące opłaty. Tu grosz, tam grosz… i sami nie wiecie, gdzie podział się tysiąc złotych.

Ukryte koszty, czyli coś, o czym się nie mówi do czasu, kiedy właściciel sali bankietowo-weselnej czy wykonawca różnego rodzaju ślubnych usług wystawia rachunek. Rozpisując kosztorys, często nie uwzględniamy „ukrytych” wydatków. Warto być przygotowanym na wszelkie okoliczności i liczyć się z dodatkowymi opłatami. A gdzie one się kryją? Zobaczcie poniżej.

  1. Sala weselna a nieplanowane wydatki

Wystrój

Ustalcie z menedżerem lokalu kwestie dotyczące dekoracji – często Pary Młode muszą zapewnić ją w swoim zakresie. Niekiedy sale mają własne przystrojenia i są one udostępniane za darmo. Jeśli nie, dokładnie pytajcie, ile kosztują oraz czy wystrój obejmuje tylko salę, czy również stoły.

Opłaty za zużycie mediów

Możecie uwierzyć w to lub nie, ale są firmy, które kasują dodatkowe sumy za prąd bądź gaz. Jeśli sala jest dosyć ciemna, to lepiej dowiedzieć się, czy takich opłat przypadkiem nie ponosicie Wy. Odpowiednio wcześniejsza informacja da Wam możliwość negocjacji z właścicielami, którzy często są skłonni zrezygnować z pobierania tego typu opłat.

Szatnia

Pozostawienie kurtek w bezpiecznym miejscu bez uiszczania jakichkolwiek opłat powinno być dla właścicieli lokalu normą. Nie zawsze jednak tak jest. Warto uniknąć niemiłej niespodzianki tuż po przekroczeniu progu lokalu podczas zimy.

Parkowanie bez opłat

Może zdarzyć się i tak, że miejsce parkingowe przy danym lokalu jest ograniczone. Jeśli więc organizujecie wesele w centrum dużego miasta, musicie liczyć się z kosztami opłat parkingowych w danej strefie. Niezależnie od tego, czy będą to obrzeża ulicy, czy parking na terenie innego obiektu, dobrym zwyczajem jest pokrycie poniesionych przez gości kosztów.

ZAiKS

WAŻNE! Trzeba dowiedzieć się, czy właściciel lokalu ma podpisaną umowę z ZAiKS-em i czy płaci za to tantiemy – niestety, możecie zostać obciążeni rachunkiem za wykorzystanie podczas wesela piosenek i utworów instrumentalnych podlegających ochronie praw autorskich. Jest to obowiązek właściciela i tę sprawę trzeba postawić jasno już na samym początku!

Szkody

No cóż… W trakcie weselnych zabaw i szaleństw może się zdarzyć, że uszkodzeniu ulegnie zastawa, krzesła, stoły lub inne sprzęty na sali weselnej. Ile zapłacicie za stłuczenie kieliszków, talerzy i innych elementów zastawy – to ważna sprawa, bo może się okazać, że lokal każe Wam zapłacić gigantyczne pieniądze. Najlepiej od razu ustalić, czy w razie zniszczenia mienia płaci się pieniądze, czy odkupuje identyczną rzecz. Przypadkiem możecie również uszkodzić suknię ślubną, co jest problemem w przypadku kreacji wypożyczanych. Warto zatem zostawić sobie pewną kwotę pieniędzy na pokrycie naprawy ewentualnych zniszczeń.

  1. Dokładnie ustal koszty jedzenia i obsługi!

Obsługa kelnerska

Wynajmując dany lokal, zazwyczaj płacimy za tzw. talerzyk, czyli menu serwowane gościom. Część restauracji, hoteli czy innych miejsc na wesele dolicza sobie jednak kilka procent za obsługę kelnerską. Krojenie tortu bądź uporządkowanie lokalu po uczcie także generuje dodatkowe finanse. Upewnijcie się zatem, za co tak naprawdę płacicie. Na niektórych z tych prostych czynności można bowiem zaoszczędzić, angażując do pomocy członków rodziny albo przyjaciół. I pamiętajcie: obsługa może także liczyć na napiwki!

Jedzenie

Każdy wie o tym, że trzeba nakarmić gości, ale, niestety, niewielu pamięta o tym, aby nakarmić załogę: DJ, fotografa, kamerzystę… Te osoby będą z Wami cały dzień i też muszą coś zjeść. Ciasta, owoce i tort – menu przeważnie nie obejmuje tych przyjemności i musimy zapewnić je we własnym zakresie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ilość soków i wód jest przeliczana na poszczególnych gości. Gdy przekroczymy wyznaczoną liczbę, będziemy zmuszeni dodatkowo dopłacić określoną sumę pieniędzy.

Korkowe

To już standard. Decydując się na własny alkohol, warto kilka razy dokładnie wyliczyć wydatki. Możecie bowiem trafić na atrakcyjną promocję, kupując wino czy wódkę hurtowo, ale bywa też tak, że koszt po doliczeniu przez lokal korkowego wyjdzie praktycznie taki, jakbyście zdecydowali się na alkohol w lokalu. Po co zatem dokładać sobie zbędnych obowiązków i tracić czas?

  1. Opłaty pocztowe

Oprócz opłat, które uiszczacie w urzędzie stanu cywilnego lub w kościele, czekają Was koszty za znaczki pocztowe, jeśli wysyłacie zaproszenia pocztą. Aby mieć pewność, że listy dotrą, zwykle wybieracie droższą opcję – listu poleconego. Do tego jeszcze zawiadomienia, a potem, być może – listowne podziękowania za prezenty ślubne. Pozornie niewysoki koszt znaczków pocztowych może stać się dość pokaźną kwotą, jeżeli planujecie większe wesele, sporo zaproszeń i save the date. Pomnożywszy niewielką kwotę 1,50–4 zł przez 100 czy 200, otrzymacie znaczącą już sumę, którą warto zaplanować w budżecie.

  1. Fotograf i kamerzysta

W umowie, którą podpiszecie z fotografem albo kamerzystą, z pewnością będzie uwzględnione, do której godziny możecie liczyć na usługi. W trakcie wesela może okazać się jednak, że zawarty w umowie czas jest niewystarczający, a każda dodatkowa godzina to spory wydatek, od 100 zł/h.

  1. Próbne uczesanie i makijaż

Zapewne już wiesz, że u profesjonalisty – wizażystki i fryzjera – ślubne uczesanie i ślubny make-up rozbija się na dwie ceny. Jeśli wybierasz dość wyrafinowane upięcie ślubne – prawdopodobnie będziesz musiała sprawdzić, czy Ci w nim do twarzy, i za to zapłacić. Podobnie sprawa się ma z odświętnym makijażem – chcesz mieć mocno podkreślone oczy, ale nie wiesz, jak zaprezentujesz się w makijażu typu smokey-eyes. Uroda kosztuje, pewność też.

  1. Poprawki krawieckie

Znalazłaś wymarzoną suknię ślubną sporo czasu przed ślubem? Pamiętaj, że w trakcie pozostałych przygotowań ślubnych Twoja figura może ulec zmianie, być może wybierzesz nieco wyższy obcas lub po prostu okaże się, że kreacja wymaga drobnych poprawek. Jeżeli nie uzgodnisz z salonem sukien ślubnych bezpłatnych poprawek krawieckich, robienie ich na własną rękę może być kosztowne.

Najważniejsze umowy!

Wszystkie koszty, każdą złotówkę należy ująć w umowie, którą trzeba bezwzględnie spisać z usługodawcą. Jeżeli podpisujecie taką umowę z osobą upoważnioną przez właściciela, to musicie mieć na to jakiś dowód, że działa ona na polecenie (wystarczy ustne zapewnienie oraz paru świadków). Jest to niezwykle ważne w przypadku, gdyby ewentualne nieporozumienia miały być rozstrzygane na drodze prawnej. Każdą umowę czytajcie bardzo dokładnie, ponieważ małym druczkiem mogą być wynotowane usługi, za które dodatkowo będziecie musieli zapłacić.

Ślub i wesele to niekończące się wydatki: spontaniczne, zaplanowane i te nieplanowane. Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, unikniecie większości niespodziewanych wydatków. I pamiętajcie: pytajcie, pytajcie i jeszcze raz pytajcie! Powodzenia!

Tekst: Rafał Wierzbicki, Zdjęcia: Can stock Photo