Jak wybrać temat przewodni ślubu i wesela?

Polska branża ślubna rozwija się w zawrotnym tempie – Pary Młode przykładają większą wagę do detali, a organizacji nie traktują już jako zła koniecznego.

Coraz częściej poszukują też nowych pomysłów, trendów i inspiracji. Chcą, aby ich ślub oraz wesele były wyjątkowe i wyróżniały się na tle innych. Istnieje wiele sposobów na organizację imprezy niezapomnianej, nieszablonowej i takiej, która zostanie w pamięci zaproszonych gości. Jednym z nich jest organizacja przyjęć tematycznych, a one z kolei zyskują w Polsce coraz większe uznanie zarówno wśród narzeczonych, jak i organizatorów oraz dekoratorów. Zastanawiacie się, jak zacząć organizację takiego wesela?

Spróbujcie zacząć od znalezienia punktów, które są Waszym wspólnym mianownikiem. Jeśli temat przewodni, to najlepiej taki, który ma związek z Wami i historią Waszego związku. Taki, który jest po prostu WASZ. Nie ma sensu na siłę poszukiwać motywu: efekt nie będzie najlepszy, jeśli jakaś stylistyka zawładnie całym dniem Waszego ślubu, a Wam samym nie będzie się kojarzyła z niczym, co „Wasze”. A poza tym goście zapewne zauważą ten aranżacyjny zgrzyt.

 1. Prześledźcie historię swojego związku: miejsce poznania, pierwsze randki, pierwszy wspólny taniec, a może miejsce zaręczyn.
 2. Mogą to być także Wasze wspólne zainteresowania i hobby: Co lubicie robić razem? Może dzielicie ze sobą jakąś pasję?
 3. Wspólne podróżowanie może być doskonałą wykładnią dla Waszego wesela: nawiązanie do Waszych wyjazdów i wypadów będzie tematem, który można rozwijać na wiele sposobów.
 4. Jesteście kinomaniakami i spędzacie godziny przed dużym ekranem lub przed telewizorem, oglądając najlepsze produkcje filmowe? Pokażcie to w ciekawy sposób na weselu!

Jeśli macie problem ze znalezieniem motywu przewodniego, który będzie dla Was wspólny, SPRÓBUJCIE POSZUKAĆ INSPIRACJI w filmie, muzyce bądź nawet w malarstwie.

 1. Nawiązania do filmów to często wybierany trop – „Great Gatsby”, „Śniadanie u Tiffany’ego”, „Zmierzch”, a nawet „Gwiezdne wojny”. Ważne, aby zaczerpnąć inspiracje z ulubionego filmu, ale nie kopiować go dosłownie.
 2. Wesele przy muzyce Elvisa Presleya? Proszę bardzo! Dodajcie do tego płyty winylowe, mocne kolory oraz groszki i wesele w stylu lat 60. macie gotowe!

Przeanalizujcie kilka rozwiązań i wybierzcie to, które będzie odpowiednie do rangi Waszej uroczystości. Wesele tematyczne to przede wszystkim POMYSŁ. Kluczem do sukcesu jest idea, która pozwoli tak poprowadzić cały proces organizacji, aby efekt końcowy był pozytywnie zaskakujący.

 1. Unikajcie tematów, w których łatwo popaść w kicz (np. piraci z Karaibów, hawajskie party).
 2. Pamiętajcie, że wesele to nie impreza firmowa i nie miejsce na kolorowe gadżety z plastiku.
 3. Nie bójcie się, że musi to być temat romantyczny i ckliwy – nic bardziej mylnego. Najciekawiej wypadają wesela z „nieślubnym” tematem, np. nasze ulubione zwierzaki domowe.
 • Pamiętajcie, że podczas organizacji wesela tematycznego niezwykłą rolę odgrywa KONSEKWENCJA Waszych działań.
  1. Wybraliście konkretny motyw? Trzymajcie się go do końca! Nie zbaczajcie z obranego tematu, nie dodawajcie zbyt dużo różnych szczegółów. Grunt to wytrwale trzymać się pomysłu, nawet jeśli wokół widzi się mnóstwo innych i ciekawych wątków.
  2. Motyw przewodni może się przewijać w:
   • Kwiatach i dekoracjach
   • Papeterii
   • Kolorystyce
   • Menu
   • Muzyce
   • Atrakcjach dla gości.
  3. Obierając temat przewodni, przemyślcie go dokładnie – zastanówcie się, czy macie pomysły na wykorzystanie wybranego motywu na różnych polach:
   • Papeteria powinna współgrać z dekoracją stołów.
   • Dobrze, by dekoracja stołów w miarę możliwości nawiązywała do tego, co goście mają na talerzach.
   • Po wyjątkowej kolacji goście powinni poczuć także Wasz wpływ na to, co się dzieje na parkiecie. Wtedy powstanie idealnie zaplanowane wesele tematyczne…
 • Ostatni punkt, ale – być może – najważniejszy: zadbajcie o
  1. To drobne rzeczy budują ogólny klimat przyjęcia. Dekor przy serwecie, dopracowane babeczki w słodkim bufecie, pięknie zaprojektowane zaproszenia – wszystko to sprawia, że aranżacje są oryginalne i inne od tysiąca pozostałych.
  2. Nieważne, czy lubicie działać od ogółu do szczegółu, czy odwrotnie – przy weselach tematycznych nie można pomijać niuansów i detali – to one zdecydują o sukcesie Waszego pomysłu.

PAMIĘTAJCIE!

Czasem pomysł na ślub zaczyna się od tego, jak chcielibyście się czuć w dniu ślubu, a nie od tego, jak ma on finalnie wyglądać! Zróbcie to w zgodzie ze sobą!

Tekt: Ewa Wardęga/ Kraina Ślubów, Zdjęcia: Canstockphoto