Jak zorganizować ślub w plenerze?


Pary szykujące się do ślubu coraz częściej chcą, by ich ceremonia była wyjątkowa i inna niż wszystkie. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się śluby plenerowe. Jak taką uroczystość zorganizować?

Zacznijmy od tego, co na ten temat mówią przepisy.

Otóż ślub cywilny można wziąć:
– w dowolnym USC,
– poza urzędem, w miejscu, które gwarantuje zachowanie uroczystej formy i bezpieczeństwo uczestników. Kierownik USC może odmówić udzielenia ślubu w wybranym przez Was miejscu, jeśli uzna, że nie spełnia ono tych wymagań.

Możemy więc zdecydować się na ślub poza urzędem stanu cywilnego, ale musimy zapewnić miejsce godne i odpowiednie do tego typu uroczystości. Oczywiście o tym, czy miejsce nadaje się na ceremonię, ostatecznie decyduje urzędnik, więc warto zapytać go o zdanie i poradę. Najczęściej urzędnicy bardzo chętnie pomagają parom podjąć właściwą decyzję.

Ile to kosztuje?

Jeszcze kilka lat temu cenę uroczystości ustalały same USC. Od 1 marca 2015 kwota ta jest stała – opłata dodatkowa wynosi 1000 zł. Koszt nie obejmuje obowiązkowej opłaty skarbowej za sporządzenie aktu małżeństwa, która wynosi 84 zł.

Dokumenty, które należy złożyć, są takie same jak w przypadku ślubu w budynku urzędu.

Poza tym warto pomyśleć o:
– godle państwowym wywieszonym w widocznym miejscu,
– stole, aby wygodnie było podpisać dokumenty,
– odpowiednim nagłośnieniu i oświetleniu, jeśli uroczystość miałaby odbywać się po zmroku,
– zapewnieniu pomieszczenia, w którym urzędnik będzie mógł się przebrać i przygotować do uroczystości.

Zadbajcie też o to, aby sala, w której odbywać się będą zaślubiny, nie była jednocześnie salą weselną. Według USC nie przystoi to tego typu uroczystości i urzędnik może odmówić odebrania przysięgi od narzeczonych.

Uroczystość szyta na miarę

Możliwość wzięcia ślubu w plenerze pozwala narzeczonym zorganizować uroczystość inną, wyjątkową. Taką, którą będą wspominać przez wiele lat. Zarówno oni, jak i wszyscy zaproszeni goście.

Ślub w ogrodzie, na plaży, w górach czy w powietrzu jest teraz naprawdę na wyciągnięcie ręki. Ogranicza Was tylko Wasza fantazja (i powaga miejsca, oczywiście). W dodatku urzędnicy naprawdę chętnie decydują się na wzięcie udziału w takich zaślubinach, bo dla niech też jest to coś wyjątkowego i ciekawego.

Uroczystość możecie zorganizować sami lub powierzyć to specjalistom. Możecie także wygrać w konkursie Inny Ślub i powierzyć zorganizowanie ślubu SKODZIE. (Zobacz szczegóły konkursu)

Spełnijcie wszystkie swoje marzenia, wchodząc na nową drogę życia.