Kategoryczny sprzeciw, czyli apel branży ślubnej


Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej przygotował też apel do rządu. Jego treść zamieszczamy poniżej.

„W związku z zaprezentowanym w dniu 22 maja 2020 stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia o rekomendowaniu wesel do 50 osób pragniemy wyrazić kategoryczny sprzeciw wobec takiego rozwiązania.

Jednocześnie wyrażając kompletny brak zrozumienia dla tego rozwiązania jakoby gwarantującego bezpieczeństwo kogokolwiek. Zapewnienie bezpieczeństwa jest kluczowe dla całej naszej branży.

Imprezy i wesela odbywają się w przestrzeniach o różnej wielkości, w salach o powierzchni i 100m2 i w salach o powierzchni 500 czy 1000m2.

Odnosząc się do tego 50 osób na sali mającej 100m2 powierzchni będzie oznaczać przestrzeń 2m2 na osobę, a w sali o powierzchni 1000m2 na osobę przypadnie aż 20m2. I nie ma w tym żadnej logiki.

Ogłoszona zapowiedź planowanego rozwiązania nie spełnia żadnych kryteriów zachowania reżimu sanitarnego, które już np. zostało wdrożone w gastronomii ze wskaźnikiem przeliczenia 1os/4m2.

Prosimy o wyjaśnienie czym sytuacja w gastronomii różni się od sytuacji wesel/imprez w tej samej gastronomii? To są bardzo często te same obiekty! Wedle nas jest to zapis kompletnie sprzeczny.

Wprowadzając zapis o dozwolonych 50 osobach na weselach i nie określając jednocześnie powierzchni czegokolwiek doprowadzicie Państwo do tego, że wesela i inne imprezy i tak się nie będą odbywać, gdyż goście nie będą mieli poczucia bezpieczeństwa, by na te imprezy przychodzić. I finalnie pary młode będą odwoływać uroczystości/przyjęcia, i rynek ślubny, gastronomiczny, hotelarski (wesela tam się też odbywają), florystyczny, fotograficzny i wiele innych przez kolejnych naście miesięcy nie będzie miał pracy.

Od wtorku 19 maja przedstawiciele naszej branży prowadzą intensywne pełne wzajemnego zrozumienia rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju, przygotowaliśmy precyzyjne wytyczne jakie warunki należy stworzyć, by wesela były bezpieczne i by była gotowość par młodych do ich realizacji. I w imieniu branży ślubnej postulujemy o ich uwzględnienie zanim do publicznej wiadomości podawane są informacje, które nie uwzględniają nic z tego o czym aktualnie prowadzone są rozmowy.

Proszę zwrócić uwagę, że na ten moment bardziej korzystne zasady MZ przygotowało dla kościołów: 1 os/15m, gdzie ludzie spędzają 1h, a na weselu – w sali która może mieć 100m2 będzie mogło być 50 osób przez 8h”.

Zwracamy się o pilną weryfikację tego stanowiska i skorzystanie z rekomendacji branżowych, które w znacznie wyższym stopniu zabezpieczają gości imprez weselnych niż dziś zaproponowane publicznie rozwiązanie.

Ponadto proszę mieć na względzie, że ogłoszona w dniu dzisiejszym zapowiedź jakoby odmrożenie wesel miało nastąpić dopiero od 1 lipca spowoduje, że około połowa planowanych wesel się nie obędzie w tym sezonie weselnym 2020 i tysiące ludzi zostanie pozbawionych pracy.

Optujemy na odmrożeniu wesel max od połowy czerwca”.

 

Polskie Stowarzyszenie Branży Ślubnej potrzebuje wsparcia, dlatego prosimy wypełnijcie poniższa ankietę. 

 

https://docs.google.com/forms/d/1bfDG970GsWz4wkaCbI3GsruOGiLaF2lHf5Zpr49-a70/viewform?fbclid=IwAR0ZSWGPa1cxJWQ6fVgCA9QTLR2RAz3akyaB0SH67JTddspi1M01E6QbFvc&edit_requested=true