Madera − wiosenna wyspa miłości Ślub na Maderze

Madera to wyspa należąca do archipelagu położonego na Oceanie Atlantyckim. Archipelag tworzą trzy grupy wysp: Madera, Porto Santo oraz niezamieszkane Ilhas Desertas. Cały archipelag znajduje się w pobliżu północnych wybrzeży Afryki i stanowi region autonomiczny Portugalii.

Maderę jako pierwsi ,,oficjalnie’’ odkryli Portugalczycy w XV wieku, choć była znana już średniowiecznym żeglarzom. Pierwsi osadnicy pojawili się na wyspie wraz z Portugalczykami. Zaczęli tam uprawić winorośl oraz trzcinę cukrową.

Madera jest wyjątkowa, a na tę niepospolitość mają wpływ: położenie wyspy, warunki atmosferyczne tam panujące oraz sytuacje geopolityczne na przełomie dziejów. Na wyspie panuje łagodny klimat, określany potocznie  „wieczną wiosną”, średnia temperatury wynosi około 22 stopni przez cały rok.

Wszechobecna soczysta zieleń potwierdza natomiast przekonanie, że znaleźliśmy się w miejscu, w którym wiosna rzeczywiście trwa wiecznie. Zielone wypiętrzone wzgórza pochodzenia wulkanicznego ostro opadają do morza, tworząc wspaniały kontrast kolorów: zieleni i błękitu oraz dwóch środowisk zapadających się w sobie nawzajem. Ze względu na ukształtowanie terenu i klimat Madera jest pokryta mnóstwem roślinności, a w tym pierwotnymi lasami, tak jak w rejonie Rabacal, gdzie miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wzgórza porastają trawy, geranium i mimozy.

Ze względu na walory klimatyczne na Maderę od stuleci przybywało wielu ludzi, aby zregenerować siły i podreperować schorowane ciało i duszę. Jednymi z wielu słynnych kuracjuszy wyspy byli: cesarzowa Austrii − Sissi, Józef Piłsudski czy Winston Churchill.

Jedną z głównych atrakcji turystycznej wyspy jest największe miasto Madery − Funchal, w którym można obejrzeć wiele interesujących obiektów historycznych oraz kulturowych ukazujących codzienne życie mieszkańców. Fortaleza de São Tiago, czyli Forteca św. Jana Chrzciciela, w której znajduje się obecnie Muzeum Sztuki Współczesnej, to XV-wieczna budowla o charakterystycznym żółtym kolorze. Z Fortecy rozpościera się wyjątkowo piękny widok na miasto oraz morze. Miejsce to było strategicznym punktem obronnym Funchal. Ciekawym zakątkiem miasta jest słynny maderski targ, czyli Mercado dos Lavradores. Jest to miejsce pełne smaku i zapachu wyspy. Na targu można zaopatrzyć się w świeże owoce, ryby oraz kwiaty.

Funchal warto obejrzeć ,,z góry’’, udając się na wzgórze Monte kolejką linową Teleférico. A kiedy się jest już na szczycie, trzeba zwiedzić Jardim Tropical Monte Palace, wspaniałe tropikalne ogrody nawiązujące do Orientu, którym zafascynowany był twórca ogrodów, José Berardo.

Podróżując kolejką, można z góry podziwiać stare miasto, czyli Zona Velha, a więc wiele zabytkowych kamienic, uliczki, a także gwarne restauracje z wyśmienitymi specjałami kuchni maderskiej i słynnym przysmakiem Espetada. To wyśmienita wołowina nacierana ziołami, nabita na laurowe aromatyczne patyczki w formie szaszłyka.

A z Monte można zjechać w wiklinowych saniach pchanych przez Maderyjczyków. Atrakcja ta na pewno należy do niezapomnianych, podnosi poziom adrenaliny i dostarcza dobrej zabawy.

Ślub na wyspie

Madera jest wyjątkowym miejscem nie tylko dla turystów, ale również dla Par Młodych, które wybrały tę lokalizację na swój ślub. Na wyspie znajduje się wiele katolickich kościołów i kaplic, w który może odbyć się ślub, również w języku polskim. Na samym wzgórzu Monte jest przepiękny kościół z figurą Matki Boskiej.

Ślub cywilny może odbyć się zaś w wyjątkowych okolicznościach przyrodniczo-historycznych, takich jak forteca, w starej maderskie posiadłości zwanej quinty czy na tarasie hotelowym z widokiem na morze.

Formalności nie stanową trudności, ostatnimi czasy Portugalczycy zmienili prawo cywilne dotyczące zawierania związków małżeńskich. Teraz każdy może wziąć ślub cywilny na wyspie, nie mając statusu rezydenta, co zdecydowanie ułatwia całą procedurę.

Na Maderze działa kilka lokalnych firm organizujących śluby dla Polaków oraz innych obcokrajowców. Obsługa w polskim języku oraz pomoc w dopełnieniu formalności na miejscu jest niewątpliwie bardzo cenna. Cały serwis, jak formalności, wybór odpowiedniego miejsca ślubu, dekoracje, muzyka na żywo czy fotograf, jest organizowany przez lokalne firmy.

Na Maderze rokrocznie odbywa się coraz więcej ślubów dla polskich par. Fakt niezbyt dalekiej podróży, dodatkowych atrakcji na miejscu oraz wspaniały klimat czyni wyspę pożądanym kierunkiem. Polacy zakochali się w Maderze, a uczucie to jest całkowicie zrozumiałe. Wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu, pojawiły się dodatkowe czarterowe połączenia z Polski, bardziej rozbudowana propozycja hotelowa oraz apartamentowa.

Maderę zwiedzać można właściwie cały rok, łagodny klimat zachęca do podróży nawet w lutym. W tym czasie może nie być połączeń czarterowych z Polski, ale spokojnie można polecieć portugalskimi liniami lotniczymi przez Lizbonę i dalej na Maderę.

To wyjątkowe miejsce, magiczna atmosfera i wspaniała kuchnia. To wymarzona lokalizacja dla szukających nietuzinkowych krajobrazów i niezapomnianych chwil, które przeżyć można właśnie tutaj na wyspie wiosennej miłości.

TEKST: Katarzyna Fengler

www.WowWeddings.pl

ZDJĘCIA: Bell Studio-Esther&Gabe

www.estherandgabe.com