Menu weselne

Niczym Suknia Ślubna – Szyta Na Miarę.
Rezerwacja sali na przyjęcie i miejsca na ceremonię, przymiarki sukni ślubnej i garnituru, wybór kwiatów, zaproszeń i zespołu, który poderwie gości do zabawy…

Lista rzeczy, o które należy zadbać, zanim nastąpi ten wyjątkowy dzień, nie ma końca. W dopracowywaniu szczegółów nie wolno zapomnieć o wybornym menu. Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać? Na nurtujące pytania odpowiada doświadczony kreator smaków i Szef Kuchni Hotelu DoubleTree by Hilton Warsaw – ANDRZEJ BRYK

menu weselne

MARTA ŻABSKA, Sales Manager Social Events DoubleTree by Hilton Warsaw:

O czym trzeba pamiętać, planując menu weselne?

ANDRZEJ BRYK, Szef Kuchni DoubleTree by Hilton Warsaw: Wybierając dania, które serwujemy podczas wesela, musimy mieć na względzie przede wszystkim charakter miejsca, w którym organizujemy przyjęcie, i styl uroczystości. Należy pamiętać także o gościach, czyli wziąć pod uwagę ich upodobania kulinarne i skłonność do eksperymentowania. Dla przykładu, w przypadku wesel w bajkowej scenerii sprawdzą się wykwintne dania z egzotycznych mięs z wyszukanymi dodatkami; w klasyczny wariant wpasuje się kuchnia polska, za to na przyjęciu w klubowej aranżacji nie może zabraknąć tzw. „finger food”, czyli małych porcji przekąsek „na jeden gryz”. Oczywiście, inspiracje kulinarne i różne warianty serwowania można ze sobą swobodnie komponować, zawsze pamiętając jednak o tym, co lubią zaproszeni goście. Z myślą o ukochanych babciach warto umieścić w menu np. klasykę kuchni polskiej lub tort bezowy. Mając na względzie dobrych znajomych, którzy uwielbiają próbować egzotycznych potraw, pokusić się o stację Live Cooking, np. z kuchnią meksykańską lub orientalną albo ekologiczną alternatywą dla odważnych, w której przygotowywane są jadalne owady. Nie można zapominać o osobach, które są na konkretnej diecie, należą do społeczności koszernej lub są wegetarianami.

: Co cieszy się wyjątkowo dużym zainteresowaniem w kuchni weselnej?

AB: W zakresie menu absolutnym hitem są wspomniane wyżej stacje Live Cooking, w których dania są przygotowywane przez profesjonalnych kucharzy na oczach gości i na ich specjalne zamówienie. To kulinarne show, które samo w sobie stanowi atrakcję wizualną, a jednocześnie dostarcza niezwykłych doznań smakowych – potrawy są świeże i gorące, a dodatkowo przygotowane zgodnie z indywidualnymi upodobaniami gościa. To także sposób, aby przełamać konwencję precyzyjnie zaplanowanego menu. Stacja, w której dania są przygotowywane na żywo, może dopełnić menu serwowane lub stanowić innowacyjny dodatek na zasadzie kontrastu. Dlaczego na przykład kuchni polskiej nie uzupełnić sushi albo pikantną kuchnią meksykańską?

menu weselne

: A stół z wiejskimi przysmakami? Był czas, że cieszył się dużą popularnością. Czy wciąż chętnie na weselach serwuje się tradycyjne wędliny?

AB: Tradycyjny stół wiejski pozwala zaserwować to, co najlepsze w wiejskiej kuchni regionalnej. To smaki lubiane zarówno przez Polaków, jak i zagranicznych gości, dlatego nie ma powodu, żeby z tego rezygnować. To uroczy akcent polskiej wsi, którego tajemnica tkwi nie tylko w jakości podawanych specjałów, ale również w aranżacji. W DoubleTree by Hilton Warsaw kącik wiejski jest urządzony w nowoczesnej formie. Serwujemy w nim najlepsze wędliny i wyroby mięsne sprowadzane z gospodarstwa rolnego, zlokalizowanego w najczystszej z polskich krain – na Mazurach.

: Jakie dania Pan szczególnie poleca, biorąc pod uwagę gusta Polaków?

AB: Zgodnie z trendami w duchu Slow Food, warto w menu zaplanować dania przygotowane z regionalnych produktów, zakupionych w sprawdzonych źródłach, które gwarantują bogactwo smaków i wartości odżywczych. Nie do przecenienia jest na przykład polska wołowina z Łąk Nadbużańskich, którą serwujemy w DoubleTree by Hilton Warsaw. Zawsze polecam gościom także wędzone ryby słodkowodne, takie jak okonie, szczupaki, sandacze, sieje czy sielawki, które są idealną przekąską do toastu z zimnej wódki.

: Często Para Młoda zadaje sobie zasadnicze pytanie: menu serwowane czy bufet? Co Pan rekomenduje?

AB: Każda z tych opcji ma swoje zalety, ale też powoduje pewne ograniczenia. Menu serwowane jest bardzo elegancką formą podawania potraw, bo nic nie zastąpi kelnera, który z gracją podaje talerz na stół i dba, by kieliszek z winem był pełny. Jednocześnie jednak serwowanie dań odbywa się w konkretnie ustalonym czasie i zdarza się, że części z gości nie ma akurat przy stoliku. Temu ostatniemu zaradzi menu w formie otwartego bufetu, gdzie potrawy są stale ciepłe i na bieżąco uzupełniane, a goście w dowolnym momencie mogą podejść po swoją porcję. Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie obu wariantów – zaplanowanie dań wyserwowanych w kluczowych momentach przyjęcia, np. obiadu, który rozpoczyna całą zabawę, lub kolacji w nocy, przy jednoczesnym zabezpieczeniu bufetów otwartych.

: A co z tortem?

AB: Tort to wyjątkowy element menu weselnego. Stanowi dopełnienie aranżacji przyjęcia, a akt wspólnego krojenia go przez Parę Młodą jest prawdziwym widowiskiem. Dlatego tak ważne jest, by był jedyny w swoim rodzaju. Cukiernicy z DoubleTree by Hilton Warsaw przygotowują torty weselne na indywidualne życzenie Państwa Młodych. To słodkie dzieła sztuki, tak pod względem smaku, jak i projektu wizualnego.

: Ostatnie pytanie musi dotyczyć ilości jedzenia. Jak zaplanować menu, by niczego nie zabrakło?

AB: Standardowe wesele trwa 10 do 12 godzin i podaje się na nim do 4 dań gorących, a oprócz tego zimne przekąski, bufet słodki z owocami i napoje. Dawniej jakość przyjęcia się przez pryzmat zastawionych stołów w myśl polskiej zasady „zastaw się, a postaw się”, dzisiaj się od tego odchodzi. Coraz bardziej liczy się jakość i finezja, a nie ilość jedzenia. Stoły mają wyglądać pięknie i obficie. Nie muszą być zaaranżowane z przepychem, za to ma być po prostu świeżo i smacznie!

: Dziękuję za rozmowę.

Zapraszamy na: www.doubletreewarsaw.pl

Foto: Marta Żabska