Od DJ-a po jazzowe trio

Muzyka na weselnym przyjęciu to podstawa dobrej zabawy. Dziś wesela znacznie różnią się od tych realizowanych jeszcze kilka lat temu. Rozwiązań jest nieskończenie wiele – najważniejsze jest pomysłowe i odważne podejście do tematu.

Zespół czy DJ?

A może big-band? Na dużych, bardzo eleganckich przyjęciach to genialne rozwiązanie. Imponujący skład instrumentalny plus świetny wokal w stylu Franka Sinatry to obecnie często spotykana polska rzeczywistość, a nie tylko scena z amerykańskiego filmu. Tradycyjny zespół weselny sprawdzi się doskonale na tradycyjnym weselu – w tym przypadku najważniejsze jest zgranie zespołu oraz wokalisty/wokalistów. Idealną muzyczną oprawą romantycznych obiadów lub kolacji są składy z małym instrumentarium ( tj. perkusja, bas, gitara) lub soliści (np. fortepian). Do mniejszego przyjęcia lub imprezy klubowej świetnie pasuje DJ. Nie musi być sam, bardzo popularne są kolaboracje: DJ + wokalistka / wokalista, DJ + saksofon, DJ + gitara. Na taką imprezę można też wybrać duet lub trio wokalne, które przygotuje odpowiedni repertuar do profesjonalnych podkładów. Równie popularny trend to kapele folkowe. Nie grają one całonocnych koncertów, ich występ trwa około godziny i jest wisienką na torcie całej muzycznej oprawy, ponieważ potrafi poderwać do tańca nawet największych smutasów.

Dla każdego coś miłego

Dobrym pomysłem jest zestawienie ze sobą kilku opcji. Przyjęcia, na których gra zespół i DJ, a w międzyczasie zaskakuje występ kapeli góralskiej lub cygańskiej oraz lekcja tańca (np. salsa), nie należą do rzadkości. Jeśli możemy sobie na to pozwolić – warto! Nikt nie wyjdzie z takiej imprezy muzycznie nieusatysfakcjonowany. Inną ciekawą propozycją muzycznej rozrywki jest karaoke, które działa bardzo integrująco. Nie na wszystkich weselach praktykuje się zabawy oczepinowe, jeśli jednak decydujemy się na nie, warto przyjrzeć się kilku sprawom dokładniej – szczególnie, jeśli te same osoby mają zapewniać oprawę muzyczną i prowadzić tradycyjne obrzędy weselne. Muszą się one bowiem odznaczać wyjątkową umiejętnością pracy z grupą. Jeśli nie mamy co do tego pewności, lepiej nie ryzykować opcji „wszystko w jednym” zatrudniając profesjonalnego wodzireja.

Wybór repertuaru

Dla jednych sama przyjemność, dla innych ciężki orzech do zgryzienia. Mówią, że muzyka łagodzi obyczaje, ale przy liście utworów weselnych najczęściej trzeba pogodzić wiele różnic, nie tylko pokoleniowych. Dlatego repertuar jest tak istotny. Pojawia się tu najczęściej dysonans pomiędzy tym, czego chcieliby w najważniejszym dniu słuchać Państwo Młodzi, a tym, czego ich zdaniem oczekują zaproszeni goście. Istotna jest znajomość zaproszonych gości i ich podejścia do zabawy. Państwo Młodzi nie mogą jednak zapominać o sobie. Jeśli są fanami ciężkiego rocka, trudno żeby w tak wyjątkowy wieczór bawili się bez swoich ulubionych brzmień.

Zaplecze techniczne

Niestety często cała energia zostaje skierowana na wybór zespołu i repertuaru, a całkowicie zapomina się o kwestii sprzętu. Nie wszystkie zespoły jeżdżą ze swoim nagłośnieniem – trzeba to sprawdzić na samym początku. Większość profesjonalnych zespołów jeśli nie zapewnia swojego sprzętu lub nie proponuje zaprzyjaźnionej firmy nagłośnieniowej, przysyła swój „rider” (wymagania sprzętowe). Nie można tego faktu traktować po macoszemu! Zdarza się, że przez chęć zaoszczędzenia na sprzęcie i jego obsłudze cierpi zabawa. Nikt nie chce słuchać gwiżdżących mikrofonów czy sprzęgających się pieców gitarowych. Muzycy w takich sytuacjach mają związane ręce, gdyż mimo chęci i umiejętności muzycznych niestety nie są w stanie nagle wyczarować dobrych warunków technicznych.

Najważniejsza jest jakość

W dniu wesela liczy się nie tylko jakość sukni, garnituru czy cateringu. Jeśli ograniczają nas względy finansowe, warto wybrać mniejszy skład lub opcję DJ + instrument lub wokal. Samą ilością osób na scenie w tym przypadku się nie wygra. W dobie Internetu praktycznie wszystkie zespoły, wokaliści i DJ-e zamieszczają muzykę w sieci (You Tube, MySpace, Facebook). Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, można poprosić o przesłanie dodatkowych materiałów. Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy zespół gra muzykę na żywo czy dogrywa do nagranych podkładów, żeby było wiadomo, za jakie usługi płacimy.

Pośpiech to zły doradca, dlatego decyzję o muzycznej oprawie imprezy weselnej trzeba podejmować bardzo wcześnie. Jest kilka ważnych powodów: najlepsi mają pełne grafiki, przygotowanie repertuaru na całą noc trochę trwa, a jeśli pojawią się przeszkody – lepiej mieć czas na ewentualne zmiany.

TEKST: Marta Koszarek, ZDJĘCIA: www.ourlaboroflove.com, Marcin Fryże