Odnowienie przysięgi – czy warto?


Wzięliście ślub kilka lub kilkanaście lat temu i chętnie znów obiecalibyście sobie miłość przy świadkach? Nic straconego! Dla takich jak Wy istnieje możliwość odnowienia przysięgi małżeńskiej!

Jest bardzo proste do zorganizowania i pozwala wspaniale uczcić swoje oddanie i miłość. Dla jednych jest to ukoronowanie wieloletniego uczucia, dla innych symboliczny sposób na zażegnanie kryzysu małżeńskiego lub próba rozpalenia tej iskry, która pojawiła się przy okazji pierwszej uroczystości.

Jednak niezależnie od przyczyny , zawsze przy okazji odnowienia przysięgi małżeńskiej najważniejsza jest głęboka miłość, dlatego też coraz więcej par decyduje się na takie rozwiązanie.

Jak to zrobić?

Możliwości jest kilka, więc wszystko zależy od Waszych preferencji i upodobań. W imię zasady dla każdego coś dobrego!

– uroczystość w kościele

Może się odbyć podczas mszy grupowej, kiedy to kilka lub kilkanaście par jednocześnie odnawia swoje przysięgi. Innym rozwiązaniem jest indywidualna msza, na przykład w dniu rocznicy ślubu. Cena takiej uroczystości zależy od parafii i waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

– uroczystość cywilna

To rozwiązanie najczęściej wybierane przez pary. Najpierw jednak musicie sprawdzić, czy urząd stanu cywilnego w Waszym mieście organizuje tego typu uroczystości, ponieważ nie zawsze jest to możliwe. W niektórych USC przysięgę można odnowić jedynie w przypadku 50. rocznicy ślubu. W innych koszt takiej uroczystości to zazwyczaj kilkadziesiąt złotych (mowa oczywiście o uroczystości organizowanej na miejscu w urzędzie). Można też wnioskować o udział urzędnika w uroczystości zorganizowanej poza USC. W takim wypadku koszty organizacji uroczystości oczywiście wzrastają.

– uroczystość rodzinna

To opcja, którą też warto rozważyć. Nie wymaga obecności księdza ani urzędnika, jej przebieg ustala para odnawiająca przysięgę. Taka uroczystość nie ma mocy prawnej, ale daje największe możliwości aranżacji miejsca, sytuacji i słów przysięgi. To po prostu okazja do wyznania sobie miłości przed rodziną i bliskimi w takich okolicznościach, jakie Wam najbardziej odpowiadają.

A może odrobina szaleństwa?

Wśród par, które decydują się na odnowienie przysięgi małżeńskiej, przeważają takie, które chcą zrobić imprezę po swojemu. Wcześniej młodzi byli zależni od rodziców, ich oczekiwań, a często także od ich środków finansowych. Dlatego odczuwają, że pierwsza uroczystość nie była tak naprawdę ICH.

Odnowienie przysięgi to okazja, by wreszcie przeżyć tę uroczystość tak, jak naprawdę się chce. Zorganizować ją w plenerze, za granicą, w gronie najbliższych. Słowem – tak, jak się od dawna pragnęło!

Marzycie o uroczystości na plaży i weselu pod gwiazdami? Czemu nie! Wolicie zorganizować ją w domu rodzinnym, a przyjęcie w ogrodzie? Świetnie! Chcecie zorganizować odnowienie przysięgi w schronisku górskim w towarzystwie zaledwie kilku osób? Wszystko jest do zrobienia!

Teraz jest też dobra okazja, by ktoś inny sfinansował Wasze fantazje – wystarczy wziąć udział w konkursie Inny Ślub! Zobacz szczegóły konkursu.

Rekordziści potrafią odnawiać swoją przysięgę kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy. Bo przecież miłość warto celebrować cały czas.