Oprawa muzyczna wesela


Jednym z najważniejszych elementów każdego wesela jest bez wątpienia muzyka. Mogłoby się wydawać, że granie muzyki to banalna sprawa – wystarczy trochę płyt i sprzętu audio. Nic bardziej mylnego. Wesele bez profesjonalnej oprawy muzycznej jest jak orkiestra bez dyrygenta, dlatego tak ważny jest przemyślany wybór.

Pozwólcie zatem drodzy Państwo, ze podzielę się swoimi spostrzeżeniami, które są wynikiem mojego 20 letniego doświadczenia jako Dj-a, konferansjera i wodzireja. To, czy Wasze wesele będzie udane, w głównej mierze zależy od tego, jak będą się bawili goście. Kluczem do sukcesu jest muzyka i osobowość osoby prowadzącej. Jak uniknąć rozczarowania? Jest kilka sprawdzonych sposobów. Każda Młoda Para zadaje sobie pytanie, jaką oprawę muzyczną wybrać, aby wieczór był wyjątkowy, pełen radości i dobrej zabawy.

Zespół czy dj?

Biorąc pod uwagę moje doświadczenie w oprawie muzycznej przyjęć weselnych przed planowaniem oprawy muzycznej warto odpowiedzieć na następujące pytania:

– jaka jest wizja imprezy – miejsce, scenariusz, tematyka,

– ile jest miejsca na sali – czy będzie go wystarczająco dużo na ustawienie zespołu,

– kogo będziecie gościć na naszej imprezie,

– jakie macie rodzinne tradycje,

– jakie preferencje muzyczne mają zaproszeni goście,

– jakie są Wasze preferencje muzyczne.

Odpowiedzi ułatwią dokonanie wyboru oprawy muzycznej i ułożyć taki plan zabawy, by zadowolić upodobania gości w zależności od wieku czy charakteru przyjęcia. Plusem przemawiającym za wyborem dj-a jest na pewno szerszy repertuar muzyczny, odtwarzanie oryginalnych wersji i dużo większa ilość zagranych utworów w trakcie wieczoru. Plusem przemawiającym za wyborem zespołu jego widowiskowość. Jednak zespół nie jest wstanie zagrać idealnie wszystkich utworów i jego repertuar jest znacznie uboższy. Najnowszym trendem pojawiającym się na rynku jest połączenie dj-a z muzyką na żywo np. z saksofonem To idealne rozwiązanie dla osób mających dylemat „dj czy zespół”. Ostatni wariant pozwoli zaspokoić oczekiwania gości będących zwolennikami „muzyki na żywo”

Czym się kierować przy doborze repertuaru?

Osoba prowadząca to kolejny ważny element. Dj, wodzirej, konferansjer musi być kreatywny i otwarty na innych. Jego praca polega na konfrontacji z ludźmi, dlatego powinien wykazać się wyrozumiałością, cierpliwością i empatią. Jedni przychodzą po dedykacje, inni zamówić piosenki, a niektórzy nawet porozmawiać, tak po prostu. Niezaprzeczalnym atutem jest również uśmiech na twarzy, poczucie humoru, umiejętność improwizacji i odnalezienia się w każdej sytuacji. Często profesjonalny DJ, konferansjer to niepoprawny optymista, zarażający uśmiechem i pozytywnym nastawieniem innych. Prezenter na wesele jest również uprzejmy i sympatyczny, dzięki czemu staje się duszą towarzystwa zachęcając do zabawy. Dobry prowadzący czyta w ludzkich myślach, jest dobrym obserwatorem, odgaduje ich pragnienia muzyczne, po czym je spełnia. Dostrzega zmęczenie i zwalnia tempo albo zaprasza na przerwę. Widzi żądzę szalonej zabawy i sięga po rozpalające zmysły przeboje latino, szybkie rock’n’rolle czy nawet klasyki rocka, które dodatkowo zachęcą do śpiewania czy nucenia.

Pierwszy taniec

 Wielu parom sen z powiek spędza wizja pierwszego tańca. Przyjęło się, ż ma on ogromne znaczenie. Goście weselni zgromadzeni wokół tanecznego parkietu obserwują nowożeńców i (co tu kryć) oceniają ich taneczne zmagania. Nowożeńcom zależy na dobrym wrażeniu i czują, że ów taniec musi być wyjątkowy. Wiele par przygotowuje specjalne choreografie pod okiem instruktorów, zapewniając tym samym swoim gościom atrakcję w postaci pokazu. Nie wszyscy jednak czują się „królami parkietu”.

Co zrobić, jeśli nie radzi sobie zbyt dobrze na parkiecie, a chcecie, aby pierwszy taniec był idealny.

Proponuję wybrać spokojny utwór, który będziecie mogli bez stresu zatańczyć oboje. To lepsze rozwiązanie niż udawanie profesjonalnych tancerzy. Widok dwojga zakochanych ludzi delikatnie kołyszących się w rytm miłosnej ballady wzruszy ze szczęścia niejedno serce. To jest wasz wyjątkowy dzień, dlatego nie warto fundować sobie niepotrzebnych nerwów.

Jak wybrać piosenkę na pierwszy taniec?

Przy wyborze piosenki warto pamiętać:

– czy będziecie mogli ją wspólnie zatańczyć (czy utwór jest taneczny),

– czy w teksie nie ma słów, które są niestosowne np.: „ ja go nie kocham, taka jest prawda”,

– należy przetłumaczyć i przeanalizować teksty zagranicznego utworu który wybierzecie,

– wybierzcie piosenkę, która w szczególny sposób jest Wam bliska, np. utwór przy którym się poznaliście, piosenka która towarzyszyła pierwszej randce.

Częste błędy ważące na dobrej zabawie

Zdarzało się w mojej długoletniej karierze napotykać sytuacje, kiedy Para Młoda w obawie o niewystarczającą ilość miejsca do zabawy, zdecydowała się oddzielić salę do tańca od sali jadalnej. Nie jest to dobre rozwiązanie. Lepiej skoncentrować gości w jednym miejscu, aby wszyscy byli w centrum zabawy. Nie wszyscy tańczą przez całą noc jednocześnie! Prawidłowy wymiar parkietu powinien stanowić 15-25% wielkości weselnej sali. Pamiętajcie o tym i nie popadajcie w panikę, jeśli sala wydaje Wam się trochę za mała. Często chcemy zaskoczyć swoich gości dodatkowymi atrakcjami ( bar, pokaz sztucznych ogni, grill, pokaz iluzjonisty, puszczanie lampionów itp.) Pamiętajmy zbyt duża ilość atrakcji i częste przerwy wynikające z tego tytułu mają bardzo duży wpływ na dynamikę i atmosferę zabawy. Dużo nie znaczy dobrze. Jeśli zdecydujecie się na atrakcje warto umieścić je w tym samym pomieszczeniu, gdzie znajduje się parkiet. Dzięki czemu unikniemy sytuacji, kiedy zaproszeni goście rozpierzchną się po całym obiekcie. Recepta na udaną zabawę Jedno z prawideł psychologii mówi, że lubimy to, co znamy. Dlatego warto postawić na znane i lubiane utwory minionych dekad, trafiające w gusta wielu pokoleń.

 

Warto zadbać o nastrojowe oświetlenie tanecznej sali.

Goście zdecydowanie szybciej znajdą się na parkiecie, jeśli nie będą musieli tańczyć w dziennym świetle. Mam nadzieję, że dzięki moim sugestiom Wasze przyjęcie będzie wyjątkowym Wydarzeniem które będą wszyscy długo wspominać. Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.

Tekst. Błażej Biurkowski www.djblazej.pl  www.djsax.pl