Rzymskie wesele

Jak zorganizować ślub i wesele we Włoszech?
Ślub w Wiecznym Mieście albo w osławionym dzięki filmowi z Pierce’em Brosnanem i świetną Trine Dyrholm − Sorento to marzenie niejednej pary.

Organizacja ślubu i wesela w większości filmów przebiega bez problemów i zawsze jest równie pięknie co romantycznie. Rzeczywistość bywa bardziej zaskakująca. O czym powinniście wiedzieć, jeśli słoneczna Italia to również Wasze ślubne marzenie?

NIE TYLKO RZYM

Myśląc o ślubie we Włoszech, większość par oczyma wyobraźni widzi się na zdjęciach z Koloseum, Fontanną di Trevi lub Bazyliką Świętego Piotra w tle. I choć to życzenie jest bardzo kuszące i nikogo bym takiego marzenie nie pozbawiała, to jednak zachęcam zawsze do pomyślenia również o innych miejscach we Włoszech.

Jest w czym wybierać, a lokalizację można dopasować do stylu planowanego przyjęcia czy spotkania poślubnego z bliskimi. Jeśli zależy Wam na prostocie, klimacie rustykalnym, przywiązaniu do natury, wybierzcie Toskanię. Jeśli wolicie imprezę z rozmachem i chcecie, by było niezwykle romantycznie, a jednocześnie nie przeszkadzają Wam tłumy i związane z tym dodatkowe zadania logistyczne, postawcie na Wenecję. Tym, którzy kochają Włochy, ale też marzą o ślubie na plaży, nad brzegiem morza, polecam Sycylię. Wśród Amerykanów bardzo popularne jest zawieranie ślubów na Cinque Terre – to fragment riwiery liguryjskiej, na którym położonych jest 5 miejscowości: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Właśnie to ostatnie cieszy się największym zainteresowaniem ślubnych turystów ze Stanów Zjednoczonych, może ze względu na Urząd Stanu Cywilnego z tarasem i pięknym widokiem oraz zlokalizowanym blisko urzędu pięknym zamkiem idealnie nadającym się na przyjęcie weselne. Ja szczególnej uwadze polecam Positano. Jeśli chodzi o włoskie lokalizacje na ślub i wesele, to absolutny TOP dla Amerykanów i Brytyjczyków. Positano jest miejscem nie tylko romantycznym, ale wręcz magicznym, i to bez względu na to, czy organizuje się tam ślub w kościele, czy na urzędowym tarasie. Niestety, pośród włoskich lokalizacji jest najdroższe. Nawet w Rzymie udaje się znaleźć tańsze i droższe hotele i restauracje, spośród których warto wybierać, w Positano są tylko te droższe. Wrażenie i wspomnienia jednak na pewno niezapomniane.

O CZYM WIEDZIEĆ TRZEBA ?

Opłaty związane ze ślubem w Rzymie są zawsze takie same, bez względu na to, czy zaplanujemy uroczystość w szczycie sezonu turystycznego, czy poza nim. Opłata urzędowa za ślub w tygodniu wynosi 1200 euro, 1400 euro − za ślub w sobotę lub w niedzielę. Ten koszt nie uwzględnia jednak zapłaty np. za tłumaczenie dokumentów, których dostarczenie w języku włoskim jest niezbędne. Termin wpływa znacząco na wszystkie inne opłaty, typu bilety lotnicze, rezerwacje hoteli, restauracji i pozostałych usług – w sezonie będzie oczywiście najdrożej. W Positano opłata za ślub udzielony rano w środku tygodnia wynosi od 600 euro w górę, za ślub w weekend w godzinach popołudniowych można zapłacić nawet 1500 euro. W rejonie Cinque Terre opłata urzędowa wynosi natomiast 250 euro. Kwoty za śluby kościelne i konkordatowe są bardziej zróżnicowane. Organizacja tych uroczystości jest też nieco bardziej skomplikowana, ale nie niemożliwa.

Najdroższy może okazać się ślub w Ambasadzie Polskiej w Rzymie w obecności konsula. Co prawda sama wysokość opłaty to 500 euro, ale trzeba doliczyć koszty tłumaczeń dokumentów, a od 2015 roku również wziąć pod uwagę przepis, który nakłada na narzeczonych obowiązek dostarczenia (na minimum 30 dni przed planowaną datą ślubu) zaświadczenia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Zaświadczenie to należy doręczyć osobiście i podpisać je w obecności konsula. W praktyce oznacza to, że para na minimum 31 dni przed ślubem musi przybyć do Rzymu tylko po to, aby złożyć taki dokument.

JEŚLI W RZYMIE, TO GDZIE ?

Jeśli, bez względu na wszystkie trudności, zdecydujecie się na ślub w Rzymie, na pewno nie będziecie żałować. Szczególnie że podczas przygotowań skorzystacie z profesjonalnej pomocy ślubnego konsultanta, który w organizacji ślubów i wesel w Wiecznym Mieście ma już doświadczenie. Są cztery najbardziej popularne w Rzymie miejsca do zawarcia ślubu cywilnego. Pierwsze to Sala Rossa in Campidoglio – znajdująca się na Kapitolu, piękna, purpurowa sala z widokiem na Forum Romanum. Tu ceremonie odbywają się tylko w piątki, soboty i niedziele rano. Kolejna lokalizacja to Complesso Vignola Mattei alle Terme di Caracalla, czyli pamiętający XI wiek zdekonsekrowany kościół, w którym ślubów udziela się w każdy dzień tygodnia z wyjątkiem wtorków. Jest też Villa Lais – położona na terenie parku była kaplica, gdzie śluby odbywają się w poniedziałki i piątki po południu oraz w soboty. A także Sala Azzurro a Ostia Lido, zwana salą błękitną, dostępna na śluby od poniedziałku do piątku przez cały dzień oraz w soboty i niedziele rano.

Zagraniczne śluby, szczególnie w takich pięknych miejscach jak Rzym oraz Positano, wymagają może nieco więcej pracy, ale pozostają w pamięci na zawsze. Jeśli Wy również marzycie o ślubie w takim magicznym miejscu, zachęcam do kontaktu. W Aspire z sukcesem pomagamy spełniać marzenia o ślubie i weselu we Włoszech.

 

Tekst: Katarzyna Gajek Konsultantka Ślubna i Event Plannerka

www.aspire.pl

Zdjęcia: Maciej Skowroński