Ślub na Sycylii

Sycylia, największa wyspa na Morzu Śródziemnym, jest nam dobrze znana i jednocześnie owiana tajemnicą. Dawniej przyciągała przybyszów z całego świata, kusząc wspaniałymi połączeniami szlaków handlowych.

Współcześnie fascynuje turystów poszukujących udanego wypoczynku, oferując wariację kultu, smaków i krajobrazu. Sycylia to również wspaniałe miejsce na organizację uroczystości ślubnej, której przygotowanie w różnorodnych jej zakątkach mogą zrealizować polskie pary. Cudowny klimat tego miejsca sprawia, iż wyspa staje się  wymarzonym miejscem na wypowiedzenie sakramentalnego „Tak”. 

„Kto nie widział Sycylii, ten nie rozumie Włoch”  (J.W. Goethe)

 Tę największą wyspę na Morzu Śródziemnym, zamieszkiwaną przez około 5 milionów mieszkańców nie sposób opisać w kilku zdaniach.  Wynika to z jej różnorodności kulturowej, która wykształciła się na jej szczęście bądź nieszczęście podczas panowania obcych przybyszów, tj. Greków, Fenicjan, Rzymian, Bizantyjczyków, Arabów, Normanów, Francuzów i Hiszpanów. Stąd sporo tu greckich świątyń, rzymskich ruin, normańskich kościołów i zamków, jak również bizantyjskich i arabskich kopuł. Kultury tych wszystkich ludów pozostawiły liczne ślady, na które można natknąć się w miejscowych obyczajach, zwyczajach i oczywiście zabytkach. Wyspiarska część Włoch w dużym stopniu różni się od jej części kontynentalnej. Poczynając od innego dialektu, mentalności, krajobrazów i oczywiście na kuchni kończąc. Sycylijska kuchnia przesiąknięta jest arabskimi wpływami, zwłaszcza jej zachodnia część, która w czasach swej świetności znana była jako najpotężniejsze centrum ekonomiczno-kulturowe w basenie Morza Śródziemnego. Dodając do tego życzliwych i otwartych Sycylijczyków, nie można dziwić się, że miliony turystów z całego świata zjeżdżają tu choć na krótki wypoczynek.

 Coś dla ciała i duszy

Bogactwo natury i odmienność klimatyczna poszczególnych regionów wyspy przyczyniły się do powstania unikatowej i zróżnicowanej sztuki kulinarnej.  Tak więc będąc w mieście Trapani z łatwością zasmakujemy bakaliowych słodkości czy makaronu z tuńczykiem Pasta con le tonno, który przywędrował drogą morską z Tunezji. We wschodniej części odczujemy echo antycznych smaków pochodzących z mórz, górskich lasów i wsi. Na wzgórzach i dolinach uprawiane są tu oliwki, słynne na całym świecie sycylijskie cytryny, czerwone pomarańcze, opuncja figowa, małe pomidorki Pachino, a także orzechy ziemne, piniowe, migdały i pistacje. Nie zapomnijmy również o otaczającej nas przyrodzie bogatej w  gaje oliwne, plantacje winorośli i cytrusów. Wulkan Etna, który jest największym czynnym wulkanem w Europie wcale nie odstrasza, lecz wabi wielbicieli przyrody i aktywnego wypoczynku czerpiących radość z piękna krajobrazu. Wybrzeże kusi piaszczystymi, rozłożystymi plażami, szumem morza i pobliskimi barwnymi wioskami rybackimi.

 Amore in Sicilia

 Miłość jest niezwykle ważnym elementem życia w społeczności sycylijskiej. Jest to szczególnie widoczne podczas dni wolnych, gdy mieszkańcy wyspy wychodzą wieczorem całymi rodzinami lub grupkami znajomych na pobliski rynek. Wspólnie ucztują w trattoriach oferujących wspaniałe schłodzone wino z różnych rejonów Sycylii oraz świeże owoce morza. Długie rozmowy i żywe dyskusje ciągną się godzinami, a w  międzyczasie zamawiane są kolejne dania i butelki wina. Widok rodziny  wychodzącej z restauracji z dziecięcym wózkiem  o drugiej w nocy nie jest  tu rzadkością. Starsza generacja nie jest w tyle. Szczególnie podczas nocnych festynów babcie i dziadkowie wystawiają krzesła wzdłuż ulic i obserwują tańczącą młodzież, przechadzających się turystów i poddają się beztroskim pogawędkom.

 Ślub po sycylijsku

 Podczas ślubu na Sycylii nie sposób nie dopatrzeć się symboliki. W kościele, w którym odbywa się ceremonia, nad głównym wejściem zobaczyć można zawiązaną kokardę, informującą, że w tym miejscu ktoś wiąże ze sobą przyszłość. Panna Młoda nie jest ubrana w białą, lecz w zieloną suknię, gdzie kolor zielony oznacza płodność. Po wyjściu z kościoła wypuszczana jest para gołębi, symbolizująca miłość i szczęście. Państwo młodzi w drodze na rynek obsypywani są ryżem lub  confetti, co oznacza pieniądze i szczęście. Pan Młody trzyma w kieszeni kawałek żelaza, mający odpędzić „oko diabła”, które poprzez swą zawiść i zazdrość może zniszczyć szczęście małżonków. Lejący welon Panny Młodej jest postrzegany jako znak szczęścia. Czymże byłoby sycylijskie wesele bez jedzenia i zabawy? W dzisiejszych czasach sycylijskie wesela są obfite, pełne energii i z dużym naciskiem na konsumpcję wspaniałej kuchni regionu. Najpierw goście są zapraszani do sali przeznaczonej na koktajl, podczas którego serwowany jest poczęstunek. Po koktajlu Para Młoda wchodzi do sali balowej, w której goście tworzą „korytarz” (złożony ze strony męskiej i żeńskiej), przez który przechodzą nowożeńcy. Do sali balowej przynoszone są prezenty uprzednio podpisane przez gości. W dobrym tonie jest, by Państwo Młodzi przygotowali gościom w zamian za prezenty mały czekoladowy podarunek, zwany la bomboniera, czyli czekoladki lub orzechy w białej czekoladzie zawinięte w torebeczkach. Młodzi osobiście rozdają słodycze lub kładą je na stołach przy gościach. Gdzieniegdzie praktykowane jest jeszcze zbieranie przez Pannę Młodą pieniędzy od gości do specjalnej satynowej torebeczki. Goście wiedzą, że przeznaczone zostaną one na podróż poślubną lub na wydatki mieszkaniowe. Już podczas wesela, zazwyczaj po czterech kieliszkach wina, panowie wstają, aby wznieść toast za nowożeńców. Modna jest również tradycja tłuczenia przez Młodych kieliszków po winie. Ilość części stłuczonego kieliszka symbolizuje szczęśliwe lata spędzone razem. Para Młoda rozpoczyna pierwszy taniec, później dołączą goście i tak zaczyna się weselna zabawa.  Na Sycylii podczas wesela tańczy się skoczną la tarantella. Mężczyźni tańczą ją z odsłoniętymi marynarkami, aby wedle tradycji odsłonić ukrytą broń. Interesującym motywem przewodnim ślubu, z wiadomych względów, może być ślub w stylu don Corleone. Rodzina Pary Młodej wciela się wtedy w legendarny ród don Corleone, gdzie rolę Don Vito Corleone sprawuje głowa rodziny, część męska stanowi grupę eleganckich panów, zaś panie stają się towarzyszkami swych bohaterów. Samochód w stylu lat 40., muzyka filmowa, starodawne stroje oddają niezwykły klimat powieści.

 Polski ślub na Sycylii

Coraz więcej polskich par decyduje się na ślub za granicą, a częstym wyborem jest właśnie Sycylia. Państwo Młodzi chcą przeżyć ważne chwile w sposób inny niż tradycyjny. Tak swój ślub kościelny w kaplicy na otwartym powietrzu, z przepięknym widokiem na zatokę wspomina jedna z par: Gorąco polecamy ślub na Sycylii. Wszystko było dopracowane, każdy szczegół idealnie zaplanowany, do tego dodać wspaniałe widoki i samo się nasuwa – było bosko(…) A opinia rodziców jest taka, że mimo obaw, które mieli przed, powtórzyliby taki rodzaj ceremonii, ponieważ w inny sposób przeżyli cały pobyt – i o to chodziło. Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy choćby w najmniejszym stopniu przyczynili się do naszego wyjazdu – Patrycja i Marcin (11.09.2012).

Na Sycylii wybór miejsca ślubu jest niezwykle bogaty. Od barokowych kościołów, kaplic, antycznych ruin, po winnice i malownicze plaże. Po uroczystości ślubnej Parę Młodą i gości czeka uroczysta kolacja w eleganckiej restauracji z przyśpiewkami włoskimi i… polskimi. Dużą zaletą jest też polski ksiądz mieszkający na Sycylii na stałe, który z wielką radością udziela ślubów rodakom.

Tak więc gdy na Sycylii odbywa się ceremonia ślubna, atmosfera radości i szczęścia udziela się każdemu, od małego dziecka, przechodnia, aż po ubraną w tradycyjną czerń staruszkę wyplatającą  kosz wiklinowy na ławeczce.

 Do zobaczenia na Sycylii!

  Tekst: Iwona Handayani Wagimin Foto: SlubNaSycylii.pl