Ślubny Dress Code

Szpilki wbijające się w ziemię na kameralnym przyjęciu w ogrodzie. Krótka, dzienna sukienka bawiąca się na wystawnym przyjęciu w pałacu. Przykłady nieznajomości ślubnego dress code’u można zaobserwować prawie na każdym weselu.

Czym tak naprawdę jest ślubny savoir-vivre, czy w ogóle istnieje, a jeśli tak, to jak go przestrzegać, aby zawsze prezentować się odpowiednio do okazji?

Dress code, czyli zbiór oficjalnych zasad ubioru, obowiązuje wszędzie tam, gdzie to, jak wyglądamy, ma szczególne znaczenie. Firmy, dla których wygląd pracowników świadczy o jakości usług, poświęcają ogromną uwagę na wypracowanie i przestrzeganie odpowiedniego dress code’u. Instytucje, takie jak urzędy czy świątynie religijne, wymagają odpowiedniego ubioru. Z szacunku dla współtowarzyszy, z którymi celebrujemy ważne wydarzenie, również powinniśmy szczególnie zadbać o to, co na siebie założymy i jak wyglądamy.

Czym charakteryzuje się ślubny DRESS CODE i jak w kilku prostych krokach zawsze dopasować się do charakteru uroczystości?

Zaślubiny to w każdej kulturze uroczystość radosna, której głównymi bohaterami są Państwo Młodzi, do tego często ich rodzice, świadkowie i bliscy. Oni zakładają najbardziej odświętne stroje, dzięki którym odróżniają się od reszty gości.

NADRZĘDNA ZASADA ŚLUBNEGO DRESS CODE’U BRZMI: Państwo Młodzi wyznaczają poziom. Goście swoim strojem nie mogą wyróżniać się bardziej niż Ślubna Para.

 

Skąd wiedzieć, jak ubiorą się Państwo Młodzi?

To, jak wyglądają ich stroje, często owiane jest tajemnicą aż do dnia ślubu, musimy zatem oprzeć się na dedukcji i znajomości podstawowych zasad ŚLUBNEJ ETYKIETY.

Zaproszenia: to z nich dowiesz się najwięcej. Wystarczy tylko rozszyfrować odpowiednie informacje.

  • MIEJSCE: ogród, zamek, dom weselny, remiza, a ostatnio nierzadko drewniana szopa albo leśna polana. Im bliższej natury i im bardziej sielsko, tym luźniejszy powinien być nasz strój. Oczywiście nie znaczy to, że na przyjęcie pod namiotem powinniśmy założyć ogrodniczki i buty działkowca. Postarajmy się jednak zrezygnować z wysokich obcasów, krępujących ruchy sukienek i wyrafinowanych fryzur. Panowie mogą zastanowić się nad założeniem luźniejszej marynarki i półformalnego obuwia. Odmiennie postępujemy w przypadku wesel zorganizowanych w pałacach bądź ekskluzywnych hotelach, nasze stroje stają się bardziej eleganckie. Panie powinny założyć dłuższe kreacje i wysokie obcasy, a panowie obowiązkowo ciemne garnitury (popiele, granaty, brązy), białe koszule z długim rękawem i eleganckie buty.
  • CHARAKTER UROCZYSTOŚCI: kameralne przyjęcie rządzi się innymi prawami niż huczna impreza. Skromna uroczystość zazwyczaj zobowiązuje do prostych, stonowanych strojów formalnych. Jeśli Państwo Młodzi organizują duże, tańczone wesele, kreacje powinny być przystosowane do zabawy. Możemy wówczas wybrać bardziej kolorowe tkaniny, które pięknie będą prezentować się na parkiecie, i skomponować urozmaicone dodatki. Coraz częściej Państwo Młodzi decydują się na motyw przewodni przyjęcia. Niekiedy proszą gości, aby swoim strojem nawiązali do klimatu, w jakim odbędzie się uroczystość. Warto mieć to na uwadze i dopasować się do wymagań Młodej Pary.
  • PORA DNIA: Większość przyjęć weselnych rozpoczyna się w godzinach popołudniowych, zatem obowiązują nas stroje koktajlowe. Pastelowe kolory, lekkie tkaniny, w przypadku pań odświętny, jednak nie nazbyt intensywny makijaż. Jeśli zabawa zaczyna się po 19.00, toaleta zmienia się w wieczorową. Panie mogą pozwolić sobie na długie, nawet balowe kreacje. Panowie zamiast klasycznego garnituru powinni wybrać frak albo surdut. Oczywiście tylko wtedy, kiedy sam Pan Młody jest ubrany w tak odświętny strój. Kolory stają się ciemniejsze, a tkaniny bardziej błyszczące.
  • PORA ROKU: letnie upały pozwalają na założenie kreacji z cieńszych materiałów w jaśniejszych kolorach. Pamiętajmy, że męska koszula ZAWSZE powinna mieć długi rękaw, dlatego warto zwrócić uwagę na jakość tkaniny, z której została wykonana. Z nastaniem jesieni stroje powinny być raczej stonowane, kolory bardziej jednolite, a materiały nieco grubsze.
  • KULTURA I RELIGIA: nie wszędzie Panna Młoda zakłada białą suknię, a Pan Młody garnitur i muszkę. Przed wyjściem na przyjęcie trzeba się upewnić, czy znamy obyczaje kultury, w jakiej organizowane jest wesele. Obrządek, w jakim Państwo Młodzi będą chcieli się pobrać, również ma znaczenie. W Polsce najczęściej to ceremonia zaślubin w kościele. Kobiety powinny zatem przykryć ramiona i plecy, a także nie eksponować dekoltu. Podobne zasady dotyczą Urzędu Stanu Cywilnego.

W przypadku bardzo wyrafinowanych przyjęć weselnych na zaproszeniu możemy znaleźć oficjalne sformułowania zobowiązujące do założenia stroju zgodnego z międzynarodową etykietą:

Black Tie: wymagany strój elegancki. Kobiety prosi się o założenie długich kreacji wieczorowych. Mężczyźni powinni założyć smoking lub wieczorowy garnitur. Biała koszula z czarną muszką.

White Tie: najwyższy poziom elegancji. Mężczyzna zakłada frak, białą koszulę i białą muszkę. Kobieta stroi się w długą balową suknię ze szlachetnego materiału, nie odsłaniając zanadto ciała. Nierzadko zakłada również rękawiczki.

Co jeszcze powinniśmy mieć na uwadze, kompletując garderobę?

Kolory: poprzez założenie stroju w odpowiednich barwach wysyłamy naszym odbiorcom bardzo konkretne sygnały. W naszej kulturze niewskazane są ostre czerwienie. Kolor ten niesie za sobą bardzo zmysłowe konotacje. Mocno krzykliwe, odblaskowe kolory, dzięki którym będzie nas widać z każdego rogu sali, również nie powinny być brane pod uwagę.

Ze względu na kolor ślubnych kreacji w kulturze zachodniej dużym faux pas będzie założenie białej lub kremowej sukienki. W rejonach, gdzie Panny Młode wybierają np. czerwone kreacje, biel nikogo nie szokuje.

Czerń, kojarząca się z czasem smutku i żałoby, również nie jest wskazana. Wyjątek stanowią kreacje, w których czerń przełamana jest kolorowymi dodatkami oraz przyjęcia typowo wieczorowe.

Tkaniny: niezależnie od stopnia wyrafinowania przyjęcia zawsze wybierajmy stroje wykonane z dobrej jakości tkanin. Łatwo mnące się materiały będą wyglądać nieelegancko. Zrezygnujmy też z mocnych przezroczystości oraz tkanin grubych czy nieprzepuszczających powietrza, w których będziemy się pocić. Unikajmy również intensywnie błyszczących, które kiepsko prezentują się na zdjęciach.

 

Dopasowanie do partnera: wybierając się z osobą towarzyszącą, pamiętajmy, aby odpowiednio skomponować swoje stroje. Zawsze niech będą to ubrania w tym samym stylu. Subtelnie podkreślmy dodatkami, że jesteśmy razem. Kolory garnituru i kobiecej kreacji powinny pasować do siebie.

 

Klasyka obroni się sama: jeśli nie masz pewności, jak ubrać się na dane przyjęcie, postaw na klasykę. Gładkie materiały, klasyczne fasony i szlachetne dodatki obronią się same, niezależnie od okazji. Zawsze lepiej wybrać skromną, ponadczasową stylizację, niż wystroić się aż nadto.

Zaproszenie w dłoń, przeprowadź śledztwo na podstawie powyższych informacji, dopasuj strój do uroczystości, na którą się wybierasz, i olśniewaj swoim wyczuciem oraz elegancją. Dla pewności zachowaj ten artykuł i podążaj za wskazówkami przy każdym kolejnym przyjęciu!

Tekst: Barbara Kwinta, Zdjęcia: Can Stock Photo