Smakowite i lekkie menu na wesele przepisem na udaną zabawę

Dobrze nakarmieni goście będą mieli chęć do zabawy przez długie godziny. W integracji pomogą im lekkostrawne posiłki oparte na energetyzujących składnikach, które nie powodują poczucia ciężkości. Prezentuję Wam swoje pomysły na odżywcze menu z małą ilością skrobi – mam nadzieję, że poprzez swoje smaki zachęci gości do tańców.

Nasz zestaw opiera się na 6 delikatnych posiłkach, które wypełnią wesele planowane na 12 godzin. Zaprezentujemy gościom niecodzienny pomysł połączenia dobrze im znanych składników. Na naszym weselu królować będą marynowane i świeżo przyprawione dania z mięsa, połączone z kontrastowymi w smaku owocami. Jeszcze na etapie wybierania sali weselnej możecie zaprezentować tę listę szefowi kuchni i zapytać o możliwość zaserwowania takich dań.

 

Przystawki

  • Ceviche z łososia z krewetką i cytrusami: Delikatne danie, które świetnie sprawdzi się jako przystawka w przerwie między blokami zabaw. Świeżego łososia filetujemy w cienkie plasterki i marynujemy go w soku (na 0,5 kg ryby) z 1 cytryny, 1 limonki i 1 pomarańczy, po czym dodajemy 1 łyżkę miodu kwiatowego. Marynujemy w nim surową, oczyszczoną krewetkę królewską, następnie zamarynowane składniki odstawiamy na 3 godziny. Z obranych owoców grejpfruta i pomarańczy wycinamy filety − jako uzupełnienie kompozycji na talerzu. Gotowe ceviche wraz z cytrusami podajemy z dodatkiem sosu winnego, kwiatów ogórecznika i świeżej kolendry.

  • Carpaccio z jelenia z sałatą rzymską i kiszonymi pomidorkami koktajlowymi: Posiłek idealny na tak zwany „pierwszy głód”, ponieważ dostarcza białka potrzebnego do podniesienia energii na sali. Udziec z jelenia formujemy w rolkę i mrozimy przez noc, po czym kroimy go na plasterki, które precyzyjnie układamy na talerzu. Na plasterki kładziemy sałatę, cząstki borowików, obrane ze skórki pomidory koktajlowe oraz kapary jabłuszkowe. Całość doprawiamy gruboziarnistą solą z młynka oraz czerwonym pieprzem.

  • Półgęsek z borówką i redukowanym winem: Wędzona pierś z gęsi może stać się przysmakiem wśród wszystkich zimnych dań. Półwytrawne wino gotujemy (aż osiągnie konsystencję sosu) z 3 łyżkami miodu i 1 łyżką gruboziarnistej musztardy, której smak zachęcająco połączy się ze słodyczą owoców. Półgęsek pokrojony na plasterki rozkładamy na talerzu na tzw. zakładkę w taki sposób, by była widoczna jego skóra. W delikatny sposób układamy cząstki świeżej borówki, uzupełniając przestrzeń na talerzu wcześniej przygotowanym zimnym sosem z wina.

 

Dania główne

  • Wolno gotowany udziec sarny na wiśniówce z suszoną śliwką: Rozpływające się w ustach mięso, przesiąknięte przyprawami idealnie sprawdzi się jako rozgrzewające danie w drugiej części wieczoru. Udziec obsmażamy ze wszystkich stron na oleju rzepakowym, przekładamy go do brytfanki i zalewamy wiśniówką (100 ml na 1 kg mięsa), około 500 ml bulionu warzywnego, a do tego dodajemy suszone śliwki i rozmaryn. Następnie dusimy w piekarniku przez 3 godziny w temperaturze 100o Pozostały w naczyniu sos łączymy z masłem, a powstałą mieszanką możemy polać mięso. Danie warto podawać z podpiekaną marchwią i smażonymi kwiatami cukinii.

  • Kaczka konfitowana w gęsim tłuszczu: Rwące się, ciemne mięso w chrupiącej panierce można podać jako danie główne na obiad. Udka kaczki nacieramy świeżo startą solą i skórką pomarańczy, a następnie gotujemy je w tłuszczu przez 4 godziny. Kaczkę przed podaniem pieczemy do zarumienienia w temperaturze 200oC i serwujemy na talerzu wyłożonym różnokolorowymi liśćmi sałaty. Kompozycję zawsze uzupełniamy odświeżającymi owocami sezonowymi – sprawdzą się tu jeżyny, maliny, borówki, jabłka albo gruszki. Ich słodko-gorzki charakter wzbogaci smak pieczonego mięsa.

  • Pieczony sandacz z salsą paprykowo-pomidorową i blanszowaną cukinią: Lekko pikantny charakter dania rozgrzeje i pobudzi zmęczonych weselników. Rybę natartą cytryną, solą, pieprzem i odrobiną masła na wierzchu pieczemy przez 20 minut w 180o Salsę przyrządzamy, łącząc pokrojoną w kostkę 1 kolorową paprykę, 1 pomidora, 1 czerwoną cebulę, oliwę, odrobinę soku pomarańczowego i 1 łyżkę gruboziarnistej musztardy. Cukinię kroimy w długie paski, następnie blanszujemy i łączymy z olejem słonecznikowym, solą i pieprzem. Układamy ją na spód talerza. Na rybę i wokół cukinii rozkładamy salsę, która zastępuje w daniu zwykły sos. Całość delikatnej w smaku potrawy uzupełniają aromatyczne, smażone kurki.

 

Deser

  • Sorbet z kwiatów bzu z karmelizowaną gruszką i kardamonem: naturalne lody o żółtym odcieniu będą doskonałym przysmakiem na późny wieczór. Smakołyk ten na pewno wywoła uśmiech na twarzach wielu gości. Ćwiartki gruszki bez skóry gotujemy w syropie z kwiatów bzu do zmięknięcia, z dodatkiem kardamonu i 1 gwiazdki anyżu. Syrop z kwiatów bzu łączymy z półwytrawnym Prosecco (100 ml na 1 l wina), po czym mieszankę chłodzimy do zupełnego zamrożenia (przez 2−3 godziny). W efekcie uzyskamy intensywny w smaku sorbet z bąbelkami, który podajemy z kawałkami owoców.

 

Zaproponowany zestaw można zmodyfikować, a nawet powiększyć o specjalne danie związane z historią miłości Państwa Młodych. Może będzie to krem z soczewicy i pomidorów, który pojawił się na pierwszej randce? Aby dopasować dodatki do dań z głównego menu, warto zadbać o jedzenie w małych porcjach, przyprawiane na świeżo i uzupełnione kawałkami owoców. Życzę Wam samych dobrych spotkań przy weselnym stole.

Autor: Szef Kuchni Wojciech Harapkiewicz,

Restauracja Babinicz Kompleksu Dworzysko w Szczawnie-Zdroju