Sposoby na inny ślub


Ślub to najważniejszy dzień w życiu każdego, dlatego coraz więcej par decyduje się na wyjątkową oprawę całej uroczystości. Tradycyjny ślub w kościele, czy urzędzie wciąż cieszy się największą popularnością, jednak pojawiają się też bardziej oryginalne i szalone pomysły na ceremonię zaślubin. Ślub możemy wziąć już nie tylko w plenerze, ale też w powietrzu, pod wodą, a nawet pod ziemią. Wszystko zależy przede wszystkim od fantazji pary młodej oraz od budżetu.

Ślub w plenerze

Branie ślubu w plenerze staje się coraz popularniejsze. Moda na organizowanie ceremonii w pięknych okolicznościach przyrody przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie śluby i wesela na łące, plaży czy nad jeziorem są na porządku dziennym i nikogo nie dziwią. W Polsce to wciąż nowość wymagająca solidnych przygotowań. Jednak dla niepowtarzalnego klimatu, jaki niewątpliwie ma ślub plenerowy, warto się postarać.

Ślub w powietrzu

Para młoda zazwyczaj marzy o niezapomnianej ceremonii ślubnej, dlatego bardzo modny staje się ślub w przestworzach. Polskie firmy oferują na przykład zorganizowanie ceremonii w balonie. Wyjątkowa uroczystość w chmurach to idealny pomysł dla wszystkich marzycieli i wielbicieli oryginalnych rozwiązań. Warto wiedzieć, że dostępne są balony mieszczące na pokładzie kilkanaście osób – para młoda może dzielić te wyjątkowe dla nich chwile z najbliższymi. Innym oryginalnym pomysłem dla wielbicieli mocnych wrażeń może być dosłowny ślub w powietrzu – po skoku ze spadochronem lub na bungee.

Na wodzie i pod wodą

Bardzo popularne są śluby nad morzem, jeziorem czy rzeką – taka ceremonia jest niesamowicie urokliwa. Trudno o bardziej magiczne i romantyczne okoliczności niż ślub nad wodą. Na  popularności zyskują także śluby na plaży w blasku zachodzącego słońca. Jednak niektóre odważne pary idą o krok dalej i decydują się na ślub pod wodą!

Pierwszy podwodny ślub w Polsce odbył się w 2011 roku. Firmy specjalizujące się w ceremoniach pod wodą zazwyczaj mają własną bazę do nurkowania. Jest to bardzo oryginalny pomysł na ślub – jedyny problem to brak możliwości wypowiedzenia sakramentalnego tak.

Ślub pod ziemią

Podziemia są chyba najbardziej oryginalnym miejscem ceremonii. W pierwszej chwili kojarzą się z mało przyjemnym, ciemnym miejscem, jednak jaskinie czy kopalnie mają swój niepowtarzalny i bardzo wyjątkowy klimat. W Polsce tego typu śluby odbywają się w kopalni soli w Wieliczce, która ma swoją kaplicę. Taka uroczystość w podziemnej kaplicy to gwarancja magicznej atmosfery i niezapomnianych wrażeń.

O czym należy pamiętać

W Polsce coraz łatwiej można zrealizować marzenie o ceremonii ślubnej w wyjątkowym miejscu. Wystarczy mieć zgodę odpowiedniego organu – Urzędu Stanu Cywilnego lub osoby duchownej – i praktycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by ślub odbył się w powietrzu czy w kopalni. Jest jednak kilka szczegółów, o których należy pamiętać. Przede wszystkim istotna jest pogoda, która ma szczególne znaczenie w przypadku ślubów na powietrzu. W naszym kraju pogoda jest dość nieprzewidywalna, nawet latem, dlatego należy dokładnie przygotować się na wszystkie możliwe okoliczności.

Kolejną sprawą, którą koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, jest budżet. O ile ślub w plenerze nie kosztuje dużo więcej niż tradycyjny, to w przypadku bardziej oryginalnych pomysłów trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami, czasem bardzo dużymi. Na wyjątkowe pomysły czeka Skoda – weź udział w konkursie Inny Ślub i wygraj ślub swoich marzeń! Zobacz szczegóły konkursu.