Strumień pomysłów


Woda pojawia się na każdym weselu w co najmniej kilku formach. Dzięki niej kwiaty utrzymują świeżość, a sale weselne usytuowane nad stawem czy jeziorem cieszą się dużym zainteresowaniem. Rzadko jednak woda gra pierwsze skrzypce w weselnych dekoracjach. Choć tak powszechna i utrzymująca nas w dobrej kondycji, okazuje się być niełatwym tematem przewodnim wesela. Można przecież stwierdzić, że koloru jej brak, określonej formy też. Jak więc zaaranżować wodę na weselu? Czy może być ona podstawą dekoracji?

Ahoj przygodo!

Szum fal, okręt pod pełnymi żaglami, muszle i piasek to hasła przewodnie stylu marynistycznego, który coraz częściej pojawia się jako motyw przewodni wesela. Taki klimat przywodzi nam na myśl relaks, wakacje, przygodę – jednym słowem same pozytywne skojarzenia. A do tego wspaniała i czytelna kolorystyka oparta na połączeniu marynarskiego granatu, czerwieni i bieli. W marynistycznym ujęciu woda pojawia się jako tło dekoracji. Jest ona łącznikiem wszystkich elementów dekoracyjnych wesela, a mimo to często nie występuje wśród dekoracji. Przypominają o niej inne elementy. Na stołach weselnych wspaniale prezentują się muszle czy rozgwiazdy pochodzące z głębin mórz i oceanów. Żaglówki, jachty i statki także odnajdują się na weselu. Mogą to być drewniane miniatury ustawione na stołach weselnych lub w oknach, gdzie oświetli je popołudniowe słońce, albo papierowe stateczki ozdabiające nakrycie każdego z gości. Ciekawą weselna dekorację może stanowić także piasek. Nie rozsypujmy go jednak na stole – nikt nie ucieszy się, gdy zacznie on chrzęścić między zębami. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wsypanie go do małych, szklanych pojemniczków i ułożenie na nim muszli lub rozgwiazd. Dla podkreślenia klimatu wesela, zamiast klasycznych numerów, możemy nadać stołom korespondujące z tematem nazwy: zatoka, jacht, przystań, fala czy kuter. Marynistyczna kolorystyka tworzy na weselu wspaniały efekt. Czerwony i biały kolor może pojawić się w kwiatowych kompozycjach, granatowy zaś w dodatkach: wstążkach, bieżnikach, świecach. Jeśli kolorystyka sali weselnej nie pozwala nam za zastosowanie połączenia czerwieni, bieli i granatu, możemy pozwolić sobie na rezygnację z czerwieni, zastępując ją zielenią lub żółcią. Te dwa dodatkowe kolory również pojawiają się w marynistycznej palecie i pasują do tematu.

Kolory wody

Nie każdy, kto pragnie dekoracji opartych o wodę, marzy równocześnie o marynistycznej kolorystyce. Fiolet czy turkus mogą być także kolorami przewodnimi wodnego wesela. Co więcej właśnie w takim ujęciu woda może zagrać pierwsze skrzypce w dekoracjach. Świetnym i gustownym rozwiązaniem będzie stworzenie aranżacji weselnej opartej o szklane naczynia napełnione wodą w odcieniach jednego koloru. Równie ładne będzie się prezentował zestaw kilku harmonizujących barw. Na stołach weselnych możemy ustawić zestawy szklanych naczyń, buteleczek, wazonów, słojów, których formę ożywi kolorowa woda. Wodę można pokolorować przy użyciu barwników, które znajdziemy w domu – sprawdzi się tu sok z buraków albo atrament. Farby rozpuszczalne w wodzie także nadadzą jej kolor, jednak będzie ona mętna, co nie zawsze prezentuje się atrakcyjnie. Jeśli chcemy, by wodnym dekoracjom towarzyszyły kwiaty, najlepiej by były w jednym kolorze. Białe róże, goździki czy cantedeskie będą wspaniałym towarzyszem dla dekoracji z kolorowej wody. Białe kwiaty komponować się będą z każdym kolorem. Możemy wybrać także odcienie delikatnych fioletów czy różu, które znajdziemy w kwiatach hortensji czy eustomy. Jeśli jednak wybieramy kwiaty o barwie innej niż biała, woda w dekoracjach powinna być takiego samego koloru. Takie połączenie da najlepszy efekt i pozwoli uniknąć chaosu w dekoracjach.

Żywioły

Woda i ogień to żywioły zawzięcie ze sobą konkurujące. Jednak w tak wyjątkowym dniu jak ślub możliwe jest harmonijne ich połączenie. Idealnym rozwiązaniem są tu wszelkiego rodzaju pływające świece. Na stołach weselnych możemy ustawić szklane naczynia, misy lub wyższe wazony, następnie napełnić je wodą. Na jej powierzchni unosić się będą świece pływające. Mogą być one w różnych kolorach, przez co łatwo dopasować je do koloru kwiatów czy bieżników. Dekoracje z pływającymi świecami mogą znaleźć swe miejsce także przy stole Pary Młodej. Ładnie prezentują się ustawione przed stołem, podświetlając to wyjątkowe miejsce. Różnej wysokości szklane tuby z pływającymi świecami odnajdą się także w dekoracjach kościoła, w szczególności ołtarza. Przy ich użyciu możemy stworzyć mistyczny klimat. Pływające świece można zastąpić również olejem rozlanym na powierzchni wody, w którym zanurzymy specjalny knot. Takie dekoracje dają efekt płonącej wody, który zaskoczy wielu gości weselnych. Woda w takich dekoracjach również może być zabarwiona. Pływające świece odnajdą się w wielu stylach ślubnych. Jeśli umieścimy je w szklanych tubach otoczonych kryształkami, pasować będą do stylu glamour. Umieszczone w cynowych wiadrach i wiadereczkach odnajdą się w aranżacji inspirowanej stylem boho.

Woda i kwiaty

Woda i kwiaty stanowią nierozerwalne polaczenie. Woda daje kwiatom życie i świeżość. Jednak na te dwa elementy spojrzeć możemy także jako na równoważne elementy dekoracji. Romantyczny efekt uzyskamy aranżując weselne dekoracje w szerokich misach wypełnionych wodą, na powierzchni której unosić się będą główki kwiatów. Wodę i kwiaty możemy połączyć także w odmienny sposób. W napełnionych wodą naczyniach, najlepiej dość wysokich zatopić możemy kwiaty, pamiętając o ich obciążeniu, by nie wypłynęły na powierzchnię. W takich zatopionych dekoracjach sprawdzają się kwiaty o dość sztywnych płatkach, jak np. orchidee cymbidium. Dzięki swej budowie są one dość odporne na działanie wody. Dekoracje z pływającymi bądź zatopionymi kwiatami można również połączyć z pływającymi świecami. Zestawienie pływających kwiatów i świec może także ozdobić elementy małej architektury, tj. fontanny, dodając im uroku i stylu.

Stwory z głębin

Rybki, raczki, koniki morskie czy rozgwiazdy – mieszkańcy słodkich i słonych wód mogą być wspaniałymi towarzyszami weselnych imprez. Najlepszym pomysłem na ich wykorzystanie jest wplecenie ich wizerunków w papeterię ślubną. Popularne w oczkach wodnych karpiki koi, będące symbolem szczęścia i powodzenia w dążeniu do celu, mogą być piękną graficzną ozdobą zaproszeń ślubnych, menu i winietek. Ich kolorystyka oparta o czerwień, pomarańcz i żółć dobrze skomponuje się z kwiatami. Innymi wodnymi stworzeniami, których wizerunek będzie ładne prezentować się na ślubnej papeterii są koniki morskie, raczki i rozgwiazdy. Z rybek lepiej unikać wizerunku Bojowników, które kojarzą się z wiecznymi i zaciekłymi walkami. Jeśli wodne stwory nie znajdują w nas uznania, a jednak chcemy, by wodny motyw ozdabiał zaproszenia ślubne i dodatki, najlepiej zdecydować się na wodną kolorystykę, czyli połączenie odcieni błękitu. Połączenia kilku odcieni jednej barwy najładniej prezentują się w czystych graficznie projektach. Do wodnego motywu nawiązywać będzie także efekt akwareli, najlepiej w połączeniu z błękitną kolorystyką.

W innej postaci

Wodę w dekoracjach weselnych zaaranżować możemy także w innym stanie skupienia. Lód, bo o nim mowa, może być także wspaniałym motywem weselnym. Ozdobą imprezy może być lodowa rzeźba, która zachwyci weselników. Lód symbolizować mogą także kryształy, które pięknie rozpraszają światło. Kryształy pięknie łączą się z kwiatami. Można zastosować kryształowe naczynia lub wpleść pomiędzy kwiaty kryształowe paciorki. Będę one także piękną dekoracją stołu Pary Młodej. Kryształowe paciorki można zawiesić wzdłuż jego krawędzi lub skomponować z nich lśniącą, lodową dekorację za stołem Pary Młodej. W kryształowo lodowych dekoracjach sprawdzą się także kryształowe taśmy, którymi ozdobić można wazony.

Wodne słodkości

Candybary, czyli stoły zastawione dobranymi zgodnie z motywem przewodnim i kolorystyką słodkościami, coraz częściej znajdują swe miejsce na weselach. Poza ciasteczkami, muffinkami, cupcakami, stanąć mogą na nich urocze buteleczki z orzeźwiającą wodą czy lemoniadą. Buteleczki takie ozdobić można opaskami z wstążeczek i papierowymi etykietkami zgodnymi z papeterią ślubną. Dzięki takiej aranżacji woda i napoje stają się także dekoracją ślubną, cieszącą oczy Pary Młodej oraz gości.

Tekst: Marta Augustynowicz

Zdjęcia: www.muscari.pl