Wszystko, co powinieneś wiedzieć o garniturze ślubnym

Twoja wybranka z pewnością już od dzieciństwa wie lub wyobraża sobie swoją wymarzoną suknię ślubną – planuje długość trenu, dodatki, za sobą ma również przymiarki z firanką w roli welonu ślubnego 😉 A co z ubraniem Pana Młodego? Mogłoby się wydawać, że garnitur to po prostu garnitur i nie bardzo jest się nad czym zastanawiać. Tymczasem wybór odpowiedniego garnituru ślubnego i dodatków może nastręczyć wielu mężczyznom sporych problemów. Jak, kiedy i przede wszystkim jaki garnitur ślubny wybrać? Przeczytajcie!

Kiedy kupić garnitur ślubny?

Im później, tym lepiej, ale oczywiście – bez przesady. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup garnituru na 2–3 miesiące przed wielką datą. Dlaczego? Istnieje kilka powodów, a najważniejszym z nich jest ryzyko, że Twoja sylwetka może ulec zmianie od dnia zaręczyn do ślubu, co nierzadko trwa nawet półtora roku. Lepiej więc, żeby w dniu ślubu nie okazało się, że ćwiczenia na siłowni odniosły zamierzony skutek lub nerwowe podjadanie czipsów przed telewizorem zrobiło swoje – i garnitur nijak już nie pasuje na narzeczeńską sylwetkę. Przez trzy miesiące zaś spokojnie utrzymasz stałą wagę. W razie potrzeby możesz też garnitur co jakiś czas mierzyć, a jeśli tu i ówdzie Ci przybędzie lub też ubędzie – da się jeszcze wykonać krawieckie poprawki.

I jeszcze jedno bardzo ważne powiązanie: garnitur ślubny kupuj wtedy, kiedy Twoja narzeczona już dokładnie wie, jaki kolor będzie miała jej kreacja ślubna, bo…

Garnitur musi pasować do sukni ślubnej

Jeśli Twoja wybranka w dniu Waszego ślubu wystąpi w sukni śnieżnobiałej, najlepiej będzie wyglądał garnitur w równie chłodnym odcieniu. Idealnie sprawdzą się granat, czerń, a także szarość. Złamana biel sukni ślubnej, czyli groźnie brzmiące écru i kość słoniowa (albo po prostu beż w dowolnym odcieniu 😉), świetnie komponuje się z kolei z garniturem w kolorze brązu.

Gdy na samą myśl o identyfikacji odcienia sukni ślubnej i dobieraniu do niego garnituru robi Ci się słabo, poproś o pomoc siostrę, mamę lub samą Pannę Młodą. Kobiety doskonale rozpoznają 20 najpopularniejszych tonacji beżu i poradzą sobie z odróżnieniem zimnego koloru od ciepłego 😊 I chociaż harmonizowanie kolorów zapewne nie jest Twoją mocną stroną, to z pewnością ograniczona paleta barw znacznie ułatwi Ci zadanie – lepiej wybierać między szarym a granatowym, niż mieć przed sobą wszelkie dostępne kolory garniturów, prawda?

Ramon Sanjurjo

Ramon Sanjurjo

Garnitur, surdut, a może smoking?

W naszym kraju Pan Młody w swój Wielki Dzień zazwyczaj zakłada garnitur. To najczęstszy oraz najłatwiejszy wybór, no i praktyczny, bo tego typu ubranie może posłużyć jeszcze przy innych formalnych okazjach. Jeśli jednak lubisz eksperymentować i nie boisz się niestandardowych rozwiązań, możesz zdecydować się na surdut lub smoking. Surdut bez dwóch zdań wygląda świetnie – nie bez powodu w USA oraz w Wielkiej Brytanii to oficjalny ślubny strój dla wszystkich panów. Charakteryzuje się on nieco przedłużoną, modnie skrojoną marynarką. Smoking natomiast to ekstremalnie eleganckie rozwiązanie nadające się tylko na wyjątkowo eleganckie przyjęcia weselne – nie będzie wyglądał dobrze na tradycyjnym weselu w remizie ani na przyjęciu plenerowym. Dobrze również uwzględnić to, że surdut oraz smoking nie będą pasować do każdej sukni ślubnej, więc przed zakupem warto skonsultować te pomysły z Panną Młodą 😊

Jaki ślub, taki garnitur

Polskie Pary Młode coraz częściej decydują się na nietypowe wesela, warto zatem pamiętać o tym, aby ślubne stroje dopasować do rodzaju przyjęcia weselnego. Jeśli więc planujecie tradycyjne wesele w sali – wystarczy dobrze dobrany garnitur. Ślub i przyjęcie w plenerze to świetna okazja do założenia stylowego surduta. Z kolei bardzo eleganckie wesele, na przykład w sali balowej, wymagać już będzie założenia smokingu. A może decydujecie się na ślub w otoczeniu palm, na tropikalnej plaży? Wówczas jedynym rozwiązaniem dla Ciebie jest bardzo lekki garnitur w jasnym kolorze lub nawet sama koszula, jeśli ceremonia nie będzie miała nadmiernie oficjalnego charakteru.

Jak dobrać koszulę?

Pierwszym kryterium, jakim powinieneś się kierować, jest grubość materiału, a ten wybiera się zależnie od pory roku oraz okoliczności ceremonii i przyjęcia weselnego. Jeśli ślub odbędzie się latem, najlepszym rozwiązaniem jest lekka koszula z wysokogatunkowej bawełny, która zapewni Ci komfort nawet w czasie najwyższych temperatur. Analogicznie, na jesienne lub zimowe wesele należy zdecydować się na koszulę z grubszego materiału.

Kolor koszuli dopasowujesz do tonacji sukni ślubnej – koszula może być gładka lub delikatnie prążkowana, ale odcieniem powinna być zbliżona do kreacji Panny Młodej. Czyli – podsumowując – najpierw podpytujesz Pannę Młodą o tonację jej sukni i dopiero wtedy dobierasz do niej kolor koszuli. Następnie zaś (z uwzględnieniem informacji, czy odcień sukni Panny Młodej jest ciepły, czy zimny) wybierasz kolor garnituru.

Warto również, abyś pamiętał, że koszula na tak oficjalną okazję, jaką jest ślub, musi być zapinana na spinki. Rezygnujesz więc z guzików właśnie na rzecz stylowej spinki, którą możesz ciekawie dopasować do koloru bądź stylu dodatków ślubnych lub tematu przewodniego ślubu i wesela.

Akcesoria i dodatki

Garnitur ślubny i koszula to nie wszystko. Do pełni stylowego i eleganckiego ślubnego wizerunku potrzebne Ci są również dobrze skomponowane z całością dodatki.

Buty – ich kolor musi być odpowiednio dobrany do garnituru. Najbezpieczniejsza jest klasyczna czerń, która pasuje do niemal każdego garnituru. Wyjątkiem są lekkie jasne garnitury, do których można założyć tylko brązowe buty. Jeśli zdecydowałeś się na frak lub smoking, jedynym dopuszczalnym obuwiem są czarne lakierki. Naturalnie, tuż przed ślubem musisz je dokładnie wyczyścić.

Pasek – nie zakładasz go. Dobrze dobrane spodnie nie wymagają paska, więc jeśli przy zakupie garnituru czujesz, że będzie ci potrzebny pasek – zmień spodnie.

Poszetka i kwiat w butonierce – kwiat w butonierce powinien korespondować z bukietem Panny Młodej, poszetka zaś to ozdobna chustka, którą wkłada się do kieszonki znajdującej się po lewej stronie marynarki, czyli tzw. brustaszy. Możesz wybrać jedno z tych dwóch rozwiązań, ale naprawdę elegancki i stylowy Pan Młody ma zarówno poszetkę, jak i świeży kwiat w butonierce.

Spinki do mankietów – są obowiązkowe na ślub! Jest to jednak tak niewielki element garderoby, że możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i wybrać nietypowe lub nawet zabawne spinki.

Jacamo

Jacamo

Kupić czy wypożyczyć?

Cena garnituru ślubnego zaczyna się od kilkuset złotych. Górnej granicy nie ma. Tylko od zasobności Twojego portfela zależy, ile postanowisz wydać na ślubny strój. Pamiętaj jednak, że w dniu ślubu będziesz w centrum uwagi i ważne jest, żebyś dobrze się czuł w garniturze, który wybierzesz. Poza tym własny ślub to jedyna taka okazja w życiu, prawda?

Wypożyczenie garnituru to doskonałe rozwiązanie, jeśli Twoja sylwetka nie odbiega zbytnio od średniej – jeżeli jednak jesteś na przykład bardzo, bardzo wysoki, a do tego solidnie zbudowany, możesz mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego garnituru w wypożyczalni. Wypożyczenie garnituru jest również znacznie tańszym i wygodniejszym wyjściem niż jego zakup, jeśli zasadniczo nie chodzisz w garniturach i wiesz, że ślubnego ubrania nigdy więcej na siebie nie założysz.

Dla panów ceniących sobie dobry styl i idealne dopasowanie oraz tych, którym nieobca jest moda i światowe trendy, najlepszym rozwiązaniem będzie uszycie garnituru na zamówienie. Jest to najbardziej kosztowna opcja, jednak efekt z pewnością będzie spektakularny.

Garnitur ślubny – drugie życie

W przeciwieństwie do Twojej przyszłej żony, masz szansę wykorzystać swoją ślubną stylizację więcej niż raz w życiu. Każda suknia ślubna po wykonaniu swojej misji ląduje w szafie lub zostaje sprzedana, natomiast Twój garnitur może Ci służyć przy wielu innych okazjach. Jeśli więc jesteś osobą praktyczną, pamiętaj o tym przy wyborze ubrania ślubnego. Zdecyduj się na klasyczny krój w kolorze, który pasować będzie na inne formalne okazje: spotkania biznesowe, uroczystości rodzinne, a nawet rozmowy w sprawie pracy. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku garnitury w kolorach ciemnego granatu oraz głębokiej szarości – łatwo będzie je dopasować do różnych koszul, rozmaitych butów i krawatów.

 

Teskt: Aleksandra Łańcucka