Zaproszenia ślubne – Ślubny savoir-vivre

Ślub i wesele to wydarzenia wyjątkowe – taka też powinna być ich oprawa, dlatego warto zadbać o każdy szczegół. Jednym z najważniejszych są zaproszenia ślubne.

To dzięki nim goście dowiedzą się o planowanych uroczystościach, więc ich właściwe przygotowanie jest niezwykle istotne. Warto zapraszać elegancko i z klasą, a choć zwyczaje ślubne wciąż ewoluują, to tradycja i zasady dotyczące zaproszeń od wielu lat niemal się nie zmieniają.
 

 

Przygotowujemy listę gości

Zanim wybierzecie zaproszenia ślubne, zastanówcie się spokojnie nad listą gości. To ważne, gdyż rodzaj zaproszeń może być uzależniony od liczby gości – zarówno na ślubie i weselu. W pierwszej kolejności spiszcie wszystkie osoby, które chcielibyście gościć na weselu, dopiero później uzupełnijcie listę o przyjaciół i znajomych zapraszanych tylko na ślub. Nie zapominajcie o partnerach, małżonkach i osobach towarzyszących waszych gości. 

Zapraszać czy nie?

Niemal zawsze podczas planowania listy gości pojawiają się kontrowersje. Zwykle chodzi o byłych partnerów i ich rodziny czy dalszą rodzinę Młodej Pary albo znajomych, którzy z różnych przyczyn są niekoniecznie mile widziani. Oczywiście, nie możecie zaprosić wszystkich, dlatego dobrze zastanówcie się, kogo z pewnością chcecie gościć, a kogo zdecydowanie nie. Nie przejmujcie się tym, że ktoś może się obrazić lub źle odebrać brak zaproszenia – to wasze święto i powinniście je celebrować w gronie życzliwych i bliskich osób. Jednak jeżeli zapraszacie dalszą ciocię czy kuzynkę, nieelegancko będzie pominąć jej najbliższych krewnych. W takim przypadku lepiej ograniczyć się do bliskiej rodziny. A co ze znajomymi z pracy? Warto zaprosić wszystkich – niekoniecznie wręczając im zaproszenia, zazwyczaj wystarczy powiadomienie mailowe.

Wybieramy zaproszenia ślubne

Lista gości gotowa! Czas zdecydować, jakie mają być zaproszenia. Na rynku dostępne są tysiące form i kolorów, dlatego wybór zależeć będzie wyłącznie od waszego gustu. Jeżeli planujecie wesele w konkretnej tematyce lub kolorystyce, warto, żeby zaproszenia do nich nawiązywały. Ogólna zasada jest jednak taka, że zaproszenia ślubne powinny być w miarę możliwości klasyczne i eleganckie, bez nadmiernej ilości elementów dodatkowych. Trzeba zadbać też o wysoką jakość papieru i nadruku. Pamiętajcie jednak, że czasem mniej znaczy więcej. To samo dotyczy zawartości zaproszeń ślubnych.

Co wpisać?

Zazwyczaj już podczas zamawiania zaproszeń podaje się tekst i pozostałe treści, które mają się znaleźć na zaproszeniu. Możecie zlecić drukarni przygotowanie całkiem gotowych zaproszeń, czyli również z wydrukowanymi nazwiskami gości. Zwykle jednak nazwiska wpisuje się samemu. I tu jedna z ważniejszych kwestii – uważnie wpisujcie imiona i nazwiska gości. W przypadku małżeństw sprawa jest oczywista, zawsze wpisuje się imiona i nazwisko. Jeżeli jednak zapraszacie pary bez ślubu, sytuacja się komplikuje – w przypadku wieloletnich związków, o których wiecie, do zaproszenia wpiszcie imiona i nazwiska obu osób. Jeśli jednak nie jesteście pewni statusu związku lub gość jest singlem – wtedy wpiszcie nazwisko gościa „wraz z osobą towarzyszącą”. Ogromnym nietaktem jest użycie takiej formy w przypadku pary po ślubie lub osób związanych ze sobą dłuższy czas. Warto też po prostu zapytać gościa o to, z kim będzie miał ochotę przyjść.

Pozostałe elementy tekstowe, np. cytaty, wiersze czy sentencje, zależą od was, ale lepiej unikać kontrowersyjnych czy zbyt ogranych treści. Jeśli koniecznie chcecie mieć taki dodatek na swoich zaproszeniach ślubnych, dobrze się zastanówcie i wybierzcie coś, co rzeczywiście wiele dla was znaczy.

Kiedy wysyłać?

Zaproszenia są już wybrane, wypisane i zaadresowane. Kiedy i jak je dostarczyć? Ogólna zasada jest taka: nie wcześniej niż dwa miesiące i nie później niż miesiąc przed ślubem. Od tej reguły są odstępstwa: jeżeli zapraszacie kogoś, kto mieszka daleko, warto powiadomić go wcześniej. Dobrym pomysłem jest również niezbyt w Polsce popularne Save the Date, czyli zaproszenie informujące wyłącznie o terminie ślubu, bez szczegółów. Dzięki takiemu zawiadomieniu goście mogą zarezerwować sobie czas na waszą uroczystość, a o konkretach (miejscu, godzinie) dowiedzą się z właściwych zaproszeń ślubnych.

W dobrym tonie jest wręczenie niektórych zaproszeń osobiście. Taka forma jest wskazana w przypadku rodziców, najbliższej rodziny i przyjaciół. Oczywiście, każdemu z gości będzie bardzo miło, gdy prośbę o przybycie na uroczystość otrzyma bezpośrednio od was, więc jeśli tylko macie taką możliwość, warto się na to zdecydować.

Tekst: Aleksandra Łańcucka, Zdjęcia: Canstockphoto